Başlık metninizi buraya ekleyin
protein bar

Protein Bar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Protein bar, öncesinde herhangi bir hazırlık gerektirmeyen ve kişinin beslenmesini destekleyen atıştırmalık yiyeceklerdir. Birçok insan için yoğun ve aktif bir yaşamın içerisinde protein ve diğer besinleri hızlı bir şekilde eklemenin kolay yoludur. Özellikle kasları güçlendirme amacıyla antrenman yapan kişiler için kullanımı idealdir. Antrenman sonrasında vücuda enerji sağlamak için kullanılabilir.

Ortalama bir protein barı yaklaşık olarak 20 gram protein içerir. Genellikle antrenman sonraki 45 dakika içerisinde kas onarımı ve yapımı için 20 gram yüksek protein tüketilmesi tavsiye edilir. Bu amaçla protein bar tercih edilecekse protein içeriğinin 20 gramdan az olmamasına dikkat edilmelidir.

Protein barları ayrıca yaklaşık 5-10 gram yağ, 25-35 gram karbonhidrat ve 5-10 gram lif içerir. Protein ve karbonhidrat içeriğinin yanı sıra, birçok protein barı kalsiyum, B vitaminleri, potasyum ve demir gibi mikro besinleri içerir.

Protein Bar Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Enerji Seviyelerini Artırır

Proteinler, gün boyunca sizi ayakta tutan temel besinlerdir. İster antrenman olsun isterse hayatın içerisindeki bir koşuşturmaca, vücudunuzun fiziksel aktiviteler için yakıta ihtiyacı vardır. Protein barları, vücudunuzun bu faaliyetlere geçmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Ayrıca kan seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Ruh halinin yanı sıra zihinsel odaklanma konusunda da olumlu etkileri vardır. Aktif bir yaşam tarzını ve dayanıklığı destekler. Yoğun, sıkıcı ve yorucu bir günde sizi enerji ile doldurabilir.

Kilo Kaybını Destekler

Protein barları, genellikle diğer barlardan çok daha düşük kalori içerir. Buna rağmen benzer tat profillerine sahiptir. Bu yüzden sizi uzun saatler boyunca tokluk hissi sağlar ve yüksek yağ içeren abur cuburlardan uzak tutar. Ayrıca metabolizmanızı hızlandırır ve gücünüzü korumanıza yardımcı olur.

Ancak protein bar seçerken içeriğine dikkat edilmesi önemlidir, zira yüksek kalorili bir protein barı kilo almanıza sebep olabilir. Şeker, yağ ve sodyum oranı yüksek bir protein barı kilo verme amaçlarınızı desteklemeyebilir.

Besleyici Bir Atıştırmalıktır

Protein barları, hazırlık gerektirmeyen besleyici bir atıştırmalık olabilir. Öğle yemeği için bir şeyler arıyorsanız, yeterli miktarda protein ve diğer besinleri içeren bir protein barı sizin için pratik bir seçenek olabilir.

Protein barları, protein ve karbonhidrat içeriği sayesinde egzersizler için enerji artışı sağlar ve sonrasında kas onarımına yardımcı olur. Bu yüzden antrenman öncesi ve sonrası atıştırmalık için iyi bir seçimdir. Ayrıca sindirim sağlığı için önemli olan iyi bir diyet lif kaynağıdır.

Son Yazılar