Başlık metninizi buraya ekleyin
filizlendirme islemi

Filizlendirme İşlemi Nedir? Evde Nasıl Uygulanır?

Filizlendirme işlemi; baklagil, tahıl, tohum, çekirdek ve badem gibi sert kabuklu yemişlerin çimlenmeye başlama sürecidir. Yenilebilir bütün tahıllar, tohumlar ve baklagiller filizlendirilebilir. Filizlendirdiğiniz gıdaları tek başına tüketebileceğiniz gibi salatalara ve yemeklerinize ekleyerek daha besleyici yemekler yapabilirsiniz.

Filizlendirme; baklagil, tahıl ve tohumlara bambaşka bir doku ve tazelik verir. Tohumlar, kendilerini uzun süre koruyabilmek için değerli besinleri koruma altına almıştır. Filizlendirme, uyuyan tohumları canlı bir bitkiye dönüştürerek bu değerli besinleri bize sunar. Tohumların içindeki vitamin, protein ve enzim değerlerini birkaç kat artmasını sağlar.

Filizlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Filizlendirmek istediğiniz tohumları yeterince yıkadıktan sonra geniş bir kaba ya da kapağına birkaç delik açtığınız bir kavanoza alın. Eğer kavanoz tercih ettiyseniz çok fazla tohum kullanmamaya özen gösterin, çünkü suda bekledikçe şişecekler.
  • Kavanoza filizlendireceğiniz tohumların üzerini birkaç santim geçecek şekilde su ekleyerek güneş ışığı almayan bir yerde bir gece boyunca (12-24 saat) bekletin.
  • Ertesi gün suyu tamamen süzerek tohumları yine geniş bir kavanoza alın ve kavanozun üzerine bir tülbent örtün.
  • Konum çok önemlidir. Kavanozu iyi havalandırılmış bir alanda muhafaza ettiğinizden emin olun. Özellikle güneşli havalarda çok fazla ışık alan bir alana koymayın. Isı ve ışık tohumları kurutabilir. Bu yüzden aydınlık ve dolaylı bir ışık alan bir yere yerleştirebilirsiniz. Aksi takdirde filizlendirme süresi uzayabilir.
  • Birkaç gün boyunca süzme işlemi günde iki defa (sabah ve akşam) olmak üzere uygulayın ve tekrar üzerini tülbent ile örtün. Tohumların sürekli nemli kalmasına özen gösterin. Bunun için tülbenti nemli tutabilirsiniz.
  • Tohumlar cinsine göre farklı zamanlarda filizlenebilir, bu yüzden arada bir kontrol etmenizde fayda var. Filizler yaklaşık 1 cm uzunluğuna geldiğinde tüketilmeye hazır oldukları anlamına gelir. Eğer çok uzarlarsa acılaşır ve sertleşirler. Bu yüzden 1 cm uzunluğuna geldiğinde sudan geçirin ve süzün. Ardından kavanoza alıp buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Filizlendirdiğiniz tohumları bol suyla yıkadıktan sonra çiğ olarak veya buharda pişirerek tüketebilirsiniz. Salatalara, sandviçlere ve mezelere ekleyerek tazelik katabilirsiniz. Ayrıca çorbalara ve tencere yemeklerine de dahil edebilirsiniz.

Filizlendirdiğiniz buğday çimini suyunu sıkarak besleyici bir içeceğe dönüştürebileceğinizi de unutmayın!

Son Yazılar