Başlık metninizi buraya ekleyin
seker tüketimi

Şeker Tüketimini Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Şeker, hem doğal olarak hem de işlenmiş olarak birçok gıdada bulunur. Vücudun enerji kaynaklarından biridir ancak ölçüsüz kullanımı vücut için zararlı bir hale dönüşebilir. Aşırı şeker tüketimi obezite, tip-2 diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi birçok sağlık problemine sebep olabilir. Bu yüzden şeker tüketimini azaltmak sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir.

Meyve ve sebzeler doğal olarak şeker içeren gıdalardır. Bu gıdaların içerdiği lif ve diğer bileşenler şekerin vücuttaki emilimini azalttığı için kan şekeri üzerinde çok fazla etkisi yoktur. Esas tehlike oluşturan genellikle tatlarını, renklerini, dokularını veya raf ömürlerini iyileştirmek için işlenmiş gıdalara eklenen şekerdir.

Enerji gereksinimi cinsiyet, aktivite ve sağlık durumu gibi faktörlere göre değişiklik gösterse de günde ortalama 2000 kalorilik bir diyet için şeker tüketimi 50 gramı aşmamalıdır. Siz de şeker tüketimini azaltmak istiyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdaları ve rafine şeker içeren gıdaları hayatınızdan çıkarmaya çalışın. Bu gıdalar genellikle yapay tatlandırıcılar ve gıda boyaları gibi birçok katkı maddesi kullanılarak hazırlanır. Bunlar yerine daha az işlenmiş ürünler tercih ederek daha sağlıklı ve şeker oranı düşük yemekler hazırlayabilirsiniz. Pekmez, bal ve hurma gibi doğal besinler yapay tatlandırıcılardan uzak durmanızda yardımcı olabilir.

Kahvaltıda Yediklerinize Dikkat Edin

Birçok kahvaltılık gevrek ilave şeker ile doludur. Bazı paketli gıdalar ağırlıklarının yarısından daha fazla ilave şeker dahi içerebilir. Bu yüzden daha düşük şekerli tahıllara veya ilave şeker içermeyen gıdalara geçmeyi deneyebilirsiniz. Kahvaltıda yumurta veya lif içeren yeşilliklere ağırlık vermek basit bir adım olabilir. Ayrıca tahıl ve yulaf ezmesine şeker ekliyorsanız, bunun yerine taze veya kuru meyve eklemeyi deneyebilirsiniz.

Gıda Etiketlerini Kontrol Edin

Marketten aldığınız paketli gıdaların besin değerlerini mutlaka okuyun. Benzer diğer ürünlerle karşılaştırın ve en düşük miktarda şeker içeren ürünleri tercih edin. Glikoz, fruktoz, sakaroz, dekstroz gibi şeker ilaveli ürünler hiçbir besinsel fayda sağlamaz. Bu ürünleri en aza indirin veya alışveriş listenizden çıkarmaya çalışın.

Yeterli Miktarda Uyumaya Özen Gösterin

İyi uyku alışkanlıkları sağlığınız için oldukça önemlidir. Kötü bir uyku depresyon, eksik konsantrasyon ve obezite gibi birçok soruna yol açabilir. Bununla birlikte yetersiz uyku yediğiniz yiyeceklerin türlerini de etkileyerek sizi şeker, tuz ve kalori bakımından daha yüksek seçeneklere yaklaştırabilir. Yüksek şeker içeren gıdaları bırakmakta zorlanıyorsanız, daha iyi bir uyku alışkanlığı kontrolü elinize almanızı sağlayabilir. Yeterli miktarda uyumaya özen gösterin ve her gün en az 6 saat uyuduğunuzdan emin olun.

Son Yazılar