Başlık metninizi buraya ekleyin
omega 3

Omega 3 Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Omega 3 yağ asitleri, beyin ve kalp fonksiyonları için gereksinim duyulan besinlerdir. İnsan sağlığı için hayati öneme sahiptir. Vücut bu besinleri kendi başına üretemediği için besin veya takviyeler yoluyla beslenmeye dahil edilmesi gerekir.

Üç ana omega-3 yağ asidi; alfa-linolenik (ALA), eikosapentaenoik (EPA) ve dokosaheksaenoik (DHA) asittir. ALA esas olarak yağlı bitkilerde, özellikle keten tohumu, soya fasulyesi ve chia tohumu gibi gıdalarda bulunur. DHA ve EPA ise balık ve diğer deniz ürünlerinde bulunur.

Yüksek Miktarda Omega 3 İçeren 6 Gıda

Deniz ürünleri genellikle omega-3 yağ asitlerini yüksek miktarda içerir. Ancak birçok bitkisel gıdadan da yeterli miktarda omega-3 yağ asidi alabilirsiniz.

İşte yüksek miktarda omega-3 içeren 6 gıdanın listesi:

Uskumru

Uskumru, harika lezzetinin yanında besin açısından inanılmaz derecede zengindir. İçerdiği omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra selenyum ve B12 vitamini açısından zengindir.

100 gram uskumru, yaklaşık olarak 4580 gram EPA ve DHA içerir.

Somon

Somon, bilinen en besleyici gıdalardan biridir. Yüksek miktarda protein, D vitamini, selenyum ve B vitaminleri de dahil olmak üzere çeşitli besinler içerir. Araştırmalar, düzenli olarak somon tüketen kişilerin kalp hastalığı, depresyon ve bunama gibi hastalıklara yakalanma riskinin çok daha düşük olduğunu göstermektedir.

100 gram somon, yaklaşık olarak 2150 mg EPA ve DHA içerir.

Keten Tohumu

Keten tohumu, alfa-linolenik asidin (ALA) en yoğun bulunduğu gıdadır. Ayrıca lif ve magnezyum dahil olmak üzere birçok besin kaynağıdır.

Bir çorba kaşığı keten tohumu (10-13 gram), yaklaşık 2350 mg ALA içerir.

Chia Tohumu

Chia tohumu, oldukça besleyici bir gıdadır. Magnezyum, selenyum ve manganez bakımından oldukça zengindir. Ayrıca 28 gram Chia tohumu, sekiz temel aminoasit dahil olmak üzere 5 gram protein içerir.

1 çorba kaşığı Chia tohumu, yaklaşık olarak 2100 mg ALA içerir.

Soya Fasulyesi

Soya fasulyesi, çok iyi bir lif ve bitkisel protein kaynağıdır. Ayrıca yüksek miktarda riboflavin, K vitamini, folat, magnezyum ve potasyum içerir.

Yarım fincan soya fasulyesi (47 gram), yaklaşık 670 mg ALA içerir.

Ceviz

Ceviz oldukça besleyicidir ve iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca yüksek miktarda bakır, magnezyum ve E vitamini içerir.

Bir adet ceviz, yaklaşık olarak 363 mg ALA içerir.

Son Yazılar