Başlık metninizi buraya ekleyin
bagisiklik istemi

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Gıda

Bağışıklık sistemi, vücudunuzu hastalıklara karşı koruyan bir savunma sistemidir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak sizi grip, ateş, boğaz ve baş ağrısı gibi birçok hastalığa karşı daha dayanıklı hale getirir. Belirli gıdaları tüketmek ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için atabileceğiniz en temel adımdır.

Aşağıdaki gıdaları beslenme rutininize dahil ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Turunçgiller

Birçok insan soğuk algınlığına veya gribe yakalandığında C vitaminine yönelir. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendirdiği herkes tarafından bilinir. C vitamini enfeksiyonlara karşı savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır. Hemen hemen tüm turunçgiller C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca bu meyveleri herhangi bir öğüne eklemek oldukça kolaydır.

Vücudunuz C vitamini üretmediği veya saklamadığı için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitaminini gıdalardan almanız gerekir. Günlük önerilen miktar kadınlar için 75 mg, erkekler için ise 90 mg’dır.

Kırmızı Dolmalık Biber

Turunçgillerin en fazla C vitamini içeren gıdalar olduğu düşünülse de kırmızı dolmalık biber çok daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca beta karoten bakımından zengindir. Meyvelerdeki şekerden kaçınmaya çalışan kişiler için harika bir alternatif C vitamini kaynağıdır.

Bağışıklık sistemi üzerindeki faydalarının yanı sıra sağlıklı bir cildi korumaya yardımcı olur. Vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü beta karoten, gözlerinizin ve cildinizin sağlıklı kalmasını sağlar.

Zencefil

Zencefil, anti-inflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahiptir. İltihapları azaltmada oldukça etkilidir. Bu yüzden boğaz ağrısını ve iltihaplı hastalıkların etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca mide bulantısında ve kronik ağrılarda faydalı etkilere sahiptir.

Brokoli

Brokoli, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra lif ve diğer antioksidanlarla dolu olduğu için diyetinize ekleyebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir.

Yiyeceklerde daha fazla besin maddesi tutmanın en iyi yolunun buharda pişirmek olduğunu unutmayın. Brokolinin olası faydalarından daha fazla yararlanmak için onu daha az pişirerek veya hiç pişirmeden tüketebilirsiniz.

Ispanak

Ispanak, yalnızca C vitamini bakımından değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminizin enfeksiyonlara karşı savaşma yeteneğini artıran çok sayıda beta karoten ve antioksidan bakımından da zengindir. Yüksek miktarda flavonoid, karoten, C ve E vitamini içerir.

Brokoli gibi ıspanağın da mümkün olduğunca az pişirildiğinde daha sağlıklı olduğunu unutmayın.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Gıda

Son Yazılar