Başlık metninizi buraya ekleyin
elma sirkesi

Elma Sirkesi Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi, elma suyunun fermente edilmesiyle elde edilen bir sirke çeşididir. Antimikrobiyal ve antioksidan etkileri dahil olmak üzere sağlıklı özelliklere sahiptir. Doğru şekilde tüketildiğinde birçok sağlık faydası sunar.

Elma sirkesinin içerisinde çok fazla vitamin ve mineral yoktur. Yalnızca az miktarda potasyum bulunur. Onu bu denli faydalı yapan şey ise fermantasyon sürecinde oluşan asetik asittir. Bu doğal probiyotiğin bağırsaklar ve sindirim sistemi üzerinde birçok olumlu faydası vardır. Ayrıca antioksidan etkileri, hücrelerin zarar görmesini engeller.

Elma Sirkesi Tüketmeniz İçin 5 Harika Sebep

Elma sirkesinin genellikle ılık bir su ile karıştırılarak tüketilmesi daha sağlıklıdır. Bunun için bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı sirke ekleyip karıştırmanız yeterli olacaktır.

Kan Şekerini Düşürür

Elma sirkesinin diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Tip-2 diyabet genellikle insülin direncinin neden olduğu yüksek kan şekeri düzeyleri veya insülin üretememe ile ilişkilidir. Elma sirkesinin yemeklerden sonraki tüketimi, kan şekeri tepkilerini düşürmede ve insülin duyarlılığını artırmada etkilidir.

Bazı araştırmalar, yüksek karbonhidratlı bir yemek sonrasında sirke tüketmenin insülin duyarlılığını %35’e kadar artırabildiğini ve kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürebildiğini göstermiştir. Bununla birlikte, diyabetli kişilerde yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketiminin kan şekerini %4 oranda düşürdüğü görülmüştür.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Elma sirkesinin bilinen en büyük faydalarından biri tokluk hissi vermesidir. Bu yüzden bazen kilo vermeye yardımcı olarak kullanılır. Araştırmalar, sirkenin tokluk hissini artırabileceğini, daha az kalori almanıza yardımcı olabileceğini ve bu yüzden kilo kaybına yol açabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte yalnızca bir gıdayı diyete eklemek veya çıkarmak kilo üzerinde nadiren gözle görülür bir etkiye sahiptir. Eğer başarılı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız bunun destekleyici yaşam tarzı alışkanlarının ve sağlıklı bir diyetin benimsenmesiyle mümkün olduğunu unutmayın.

Cilt Sağlığını Korur

Kuru cilt ve egzama gibi cilt problemleri için elma sirkesinin kullanımı oldukça yaygındır. Cildiniz doğal olarak hafif asidiktir. Elma sirkesinin sahip olduğu antimikrobiyal özellikler, cilt bariyerinin iyileşmesine ve enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

Kötü Kokuları Önler

Elma sirkesi, antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kendine has aroması nedeniyle ağır kokusunu önlediği bilinmektedir. Bir bardak elma sirkesi içmek, ağız içerisinde oluşan kötü kokuyu ve iltihabı doğal yollarla engellemek için etkili olacaktır.

Bağırsakları Çalıştırır

Elma sirkesinin içerdiği C vitamini bağırsakların uyarılmasını ve çalışmasını sağlar. Bir bardak elma sirkesiyle karışık su tüketmek, kabızlık veya şişkinlik gibi sorunları olan kişilerin daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Son Yazılar