Başlık metninizi buraya ekleyin
keten tohumu

Keten Tohumu ve Faydaları

Keten tohumu, birçok tarifin tadını ve dokusunu geliştirebilen çok yönlü bir fonksiyonel gıdadır. Diğer bitki bazlı gıdalar gibi keten tohumu da antioksidanlar açısından zengindir. Serbest radikaller olarak bilinen moleküllerin vücuttan uzaklaştırılarak hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Bu tohumu kullanmanın en basit yollarından biri, sabahları smoothie’lere eklemektir. Aynı zamanda ev yapımı sebzeli burgerlere veya yulaflara dahil edilerek sayısız faydasından yararlanılabilir.

İşte keten tohumunun bilim tarafından da desteklenen bazı faydaları!

Zengin İçerik

Sadece bir porsiyon keten tohumu, birçok önemli vitamin ve mineral ile birlikte iyi miktarda protein, lif ve omega-3 yağ asidi sağlar.

Bir yemek kaşığı (7 gram) öğütülmüş keten tohumu şunları içerir:

  • Enerji: 37 kalori
  • Karbonhidrat: 2 gram
  • Yağ: 3 gram
  • Lif: 2 gram
  • Protein: 1 gram
  • Kalsiyum: 17,8 mg
  • Magnezyum: Günlük değerin yaklaşık %7’si
  • Fosfor: Günlük değerin yaklaşık %4’ü
  • B6 Vitamini: Günlük değerin yaklaşık %2’si
  • Folat: Günlük değerin yaklaşık %2’si

Kansere Karşı Korumaya Yardımcı Olur

Keten tohumunun içerdiği lignanlar, kansere karşı etkili olan bitki bileşenleridir. Bu tohum, diğer bitkisel gıdalara kıyasla 100 kat daha fazla lignan içerir. Lignanlar, yeni kan damarları oluşturulmasını engelleyerek tümörün büyümesini yavaşlatabilir. Ayrıca keten tohumunun içerdiği omega-3 yağ asitlerinin kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kolesterol Seviyelerini Düşürebilir

Keten tohumunun yüksek lif içeriği, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, periferik arter hastalığı olan kişilerde günde 4 yemek kaşığı (30 gram) öğütülmüş keten tohumu tüketmenin kötü kolesterol seviyelerini %15 oranında azalttığını göstermiştir.

Kilonuzu Yönetmenize Yardımcı Olur

Birçok çalışma, keten tohumunun kilo yöntemine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bunun nedeni, keten tohumunun içerdiği lifin sindirimi yavaşlatması ve özellikle kilo vermeye yardımcı olacak tokluk hissini artırmasıdır.

Bağırsak Sağlığını Destekler

7 gram öğütülmüş keten tohumunda yaklaşık 2 gram lif bulunur. Bu, erkekler ve kadınlar için önerilen günlük alımın yaklaşık %5 ve %8’i kadardır.

Keten tohumu çözünür ve çözünmez olmak üzere iki tür lif içerir. Bunlar bağırsak sağlığını desteklemek ve bağırsak düzenini iyileştirmek için bağırsaklardaki bakteriler tarafından fermente edilen liflerdir.

Son Yazılar