Başlık metninizi buraya ekleyin
leptin diyeti

Leptin Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Leptin diyeti, birçok taze ve organik gıdanın tüketilmesini öneren bir beslenme programıdır. Metabolizmayı etkileyen leptin hormonu seviyelerini iyi bir şekilde düzenlemek için tasarlanmış bir diyettir. Çeşitli taze ve organik gıdaların tüketilmesini içerir.  Ayrıca kimyasal veya katkı maddesi içeren ürünlerin daha az tüketilmesini teşvik eder.

Leptin basitçe, yağ hücreleri tarafından salgılanan ve yağın vücutta nasıl depolanacağını etkileyen bir hormondur. Vücudunuzun uzun süre normal kilonuzu korumasına yardımcı olur. Ayrıca açlığı ve iştahı azalttığı için “tokluk hormonu” olarak da bilinir.

Leptin Diyeti Nasıl Yapılır?

Leptin diyetinin 5 temel kuralı vardır:

  • Yüksek proteinli kahvaltı yapın. Yüksek protein içeren bir kahvaltı yapmak, sizi enerji düşüşlerinden korur ve yemek yeme isteğini bastırır. Ayrıca kan şekerinin ani yükselmelerinden kaçınmanıza yardımcı olur. Yüksek proteinli bir kahvaltı, vücudunuzun metabolik hızını %30’lara kadar artırabilir. Kahvaltıda 20 ila 30 gram protein sağlayan gıdalar tükettiğinizden emin olun.
  • Akşam yemeğinden sonra asla yemek yemeyin. Siz uyurken vücudunuz sürekli olarak kendini geliştirir. Leptin, vücudunuzun doğal onarım süreçlerinde rol alır. Büyüme ve tiroid hormonları dahil olmak üzere birçok hayati hormonun salınmasına yardımcı olur. Yatmadan en az 3 saat önce yemek yememek, leptin hormonunun daha verimli çalışmasını sağlar. Buu sayede diğer hormonları kontrol altına alınır ve yağ yakımı kolaylaşır.
  • Günde 3 öğün yemek yiyin. Her gün mutlaka 3 öğün yemek yemeye özen gösterin ve öğün aralarında atıştırma yapmayın. Kanınızda dolaşan trigliseritlerin vücuttan atılması oldukça önemlidir. Öğün aralarında atıştırma yaptığınızda bu yağ damlacıklarının seviyeleri yükselir. Bu nedenle, leptinin beyninizdeki reseptörlere ulaşması zorlaşır. Ayrıca öğün aralarında atıştırma yapmayı bırakmak, vücudunuza karaciğerden enerji sağlar.
  • Porsiyonlarınızı kontrol edin. Beyninizin midenizin dolu olduğunu anlaması yaklaşık 20 dakika sürer. Bu nedenle, vücudunuzun leptine dirençli hale gelmesini önlemek için yavaş yiyin ve tamamen doyduğunuzu hissetmeden yemeyi bırakın.
  • Karbonhidrat alımını sınırlayın. Çoğu diyet karbonhidrat açısından yüksektir. Karbonhidratlar yakılamadığında, vücudunuz onları yağ olarak depolar. Bununla birlikte, insülini serbest bıraktığı için karbonhidratların tamamen ortadan kaldırılmaması gerekir. Bu yüzden karbonhidrat alımını sınırlamak, tamamen ortadan kaldırmaktan daha iyidir.

Son Yazılar