Başlık metninizi buraya ekleyin
HDL

HDL Kolesterolü Yükselten 5 Gıda

HDL kolesterol, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu iyi kolesterol türüdür. Yüksek HDL seviyelerine sahip olmak, kötü kolesterolün vücuttan atılması için karaciğere taşınmasına yardımcı olur. Ayrıca antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Bu nedenle HDL kolesterolü yükselten gıdalar tüketmek genellikle kalp hastalığı risklerinin azalmasıyla ilişkilendirilir.

HDL Kolesterolü Yükselten Gıdalar

Aşağıdaki gıdaları diyetinize ekleyerek HDL seviyelerinizi yükseltebilirsiniz.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, en sağlıklı yağlardan biridir. Kalp sağlığını destekleyen tekli doymamış yağlarla doludur. Akdeniz diyeti gibi faydaları kanıtlanan bazı diyetlerin temelidir.

Zeytinyağı, anti-inflamatuar bir bileşik olan oleik asit içerir. Bu bileşik, HDL kolesterol seviyelerini artırmaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca tansiyonu önlemeye ve felç riskini azaltmaya yardımcı olan elonolidler bakımından da zengindir. HDL seviyelerini yükseltmenin yanı sıra, HDL’nin anti-inflamatuar ve antioksidan fonksiyonlarını da artırır.

Somon

Somon, lezzetli olmanın yanı sıra kalp sağlığını destekleyen omega-3 yağ asitleri ile doludur. Ton balığı, uskumru ve ringa gibi balıklar HDL seviyelerini doğrudan yükseltmezler. Ancak kanınızdaki bir tür sağlıksız yağ olan trigliseridleri düşürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, kan basıncını düşürmek ve tehlikeli kan pıhtılaşması riskini azaltmak gibi başka şekillerde kalp sağlığınızı destekler.

Eğer balık tüketmekten hoşlanmıyorsanız, Chia tohumu ve kanola yağı gibi omega-3 kaynaklarını tercih edebilirsiniz.

Baklagiller

Baklagiller, kolesterol dostu lifin harika bir kaynağıdır. Ayrıca kalbinizin en iyi şekilde çalışmasını sağlayan B vitaminleri bakımından zengindir.

Yeterli miktarda çözünür lif almak, HDL kolesterol seviyesini yükseltmenin en iyi yollarından biridir. Lif, LDL (kötü) kolesterolün emilimini engellemeye yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı bir LDL-HDL oranına sebep olur.

Kuruyemiş ve Tohumlar

Kuruyemiş ve tohumlar, kalp sağlığı faydaları sunan önemli gıdalardır. Kolesterol seviyelerinizi kontrol altında tutmaya yardımcı olan lif ve sağlıklı yağlarla doludur. Ayrıca Chia tohumu gibi tohumlar, daha fazla HDL kolesterolü artırıcı fayda sağlayan omega-3 yağ asitleri ile doludur.

Bu faydalardan yararlanmak için salatlara, yulaf ezmesine, yoğurda veya smoothie’lere ekleyin.

Avokado

Avokado, kolesterol seviyenizi sağlıklı tutmanın anahtarı olan tekli doymamış yağ ve lif bakımından zengindir. Bu besin kombinasyonu, HDL kolesterol seviyelerini yükseltirken LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Kalp sağlığınızı desteklemek için tostlarınıza ve salatalarınıza avokado eklemeyin deneyin!

Son Yazılar