Başlık metninizi buraya ekleyin
b12 vitamini

B12 Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?

B12 vitamini, vücudunuzun kendi başına yapamadığı temel bir besindir. Bu nedenle onu diyetinizden veya takviyelerden almanız gerekir. Beyin fonksiyonu ve kırmızı kan hücrelerini korumak için gereklidir. Aynı zamanda enerji seviyelerini ve hücre metabolizmasını doğrudan etkiler. Önerilen B12 vitamini değerlerini günlük diyetinizden aldığınızdan emin olmanız en iyisidir. 

B12 Vitamini İçeren 5 Gıda

İşte alışveriş listenize ekleyebileceğiniz B12 açısından zengin 5 gıda!

Somon

Somon, mükemmel bir B vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda en yüksek omega-3 yağ asidi içeren gıdalardan biridir. Haftada iki porsiyon somon gibi yağlı balıklar tüketmek, inme ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.

Yarım fileto (178 gram) pişmiş somon, günlük ihtiyacınız olan B12 vitamininin %200’ünden fazlasını karşılar. Ayrıca 40 gram ile yüksek miktarda protein içerir.

Yumurta

Yumurta, yüksek miktarda B vitaminleri ve protein içerir. Özellikle B2 ve B12 için harika bir kaynaktır. İki büyük yumurta (100 gram) yaklaşık 1.1 mcg B12 içerir ve günlük ihtiyacınızın %46’sını karşılar.

Aynı zamanda yumurta, yüksek miktarda B12 içermenin yanı sıra, doğal olarak D vitamini içeren birkaç gıdadan biridir. İki büyük yumurta günlük D vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %11’ini karşılar.

Sığır Eti

Sığır eti, B12 vitamininin en iyi kaynaklarından biridir. 100 gramlık bir sığır eti, yaklaşık 5,9 mcg B12 içerir ve günlük ihtiyacınızın %245’ini karşılar. Ayrıca, iyi miktarda B2, B3 ve B6 vitamininin yanı sıra selenyum ve çinko için günlük ihtiyacın %100’ünden fazlasını içerir.

Ek olarak, sığır etinin B12 içeriğini korumak için kızartmak yerine ızgara yapmak veya fırınlamak çok daha iyidir.

İstiridye

İstiridye, besinlerle dolu kabuklu deniz ürünlerinden biridir. Yağsız bir protein kaynağıdır ve iyi miktarda B12 vitamini içerir. 100 gramlık bir istiridye porsiyonu, günlük B12 ihtiyacınızın 4 katını karşılar.

Ayrıca, B12 vitaminin yüksek kaynaklarından biri olmanın yanı sıra protein, bol miktarda demir ve antioksidan içerir.

Ton Balığı

Ton balığı protein, vitamin ve mineraller dahil olmak üzere harika bir besin kaynağıdır.

100 gramlık bir ton balığı porsiyonu 10,9 mcg B 12 içerir ve günlük ihtiyacınızın %450’sini karşılar. Aynı zamanda, aynı porsiyon iyi miktarda yağsız protein, fosfor, selenyum, A ve B3 vitamini içerir.

Son Yazılar