Başlık metninizi buraya ekleyin
protein

Yüksek Protein İçeren Gıdalar ve Faydaları

Günlük olarak yeterli miktarda protein almak, genel sağlığınız için oldukça önemlidir. Hücrelerinize yapı ve destek verir. Aynı zamanda bağışıklık fonksiyonu, hareket, kimyasal reaksiyonlar ve hormon sentezi için gereklidir. Günlük protein ihtiyacı, vücut ağırlığınızın kilogramı başına 0,8-1 gramdır. Yani, 70 kg olan bir kişinin günlük olarak 56-70 gram protein alması gerekir. Neyse ki, diyetinize yüksek protein içeren gıdalar eklerseniz, vücudunuzun gereksinimlerini karşılamak oldukça kolay olabilir.

Yüksek Protein İçeren 5 Gıda

Yumurta

Yumurta, mevcut en besleyici gıdalardan biridir. Emilmesi kolay iyi bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda mükemmel bir vitamin, mineral, sağlıklı yağ ve antioksidan kaynağıdır. Selenyum, B12 ve A vitaminleri ile doludur.

Bununla birlikte büyüme ve gelişmede kritik bir rol oynadığı için hamilelik ve emzirme döneminde önemli bir besin maddesi olan kolin açısından da zengindir. Yumurta beyazının neredeyse saf protein olduğunu unutmayın.

50 gramlık bir yumurta yaklaşık 6,3 gram protein sağlar.

Badem

Badem; lif, E vitamini, manganez gibi temel besinler açısından zengindir. Ayrıca bitki bazlı protein bakımından da yüksektir.

Yeterli miktarda badem tüketmek, yüksek LDL (kötü) kolesterol ve yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı riskini düşürmek de dahil olmak üzere sağlığınıza çeşitli faydalar sağlar.

28 gram badem, yaklaşık olarak 6 gram protein sağlar.

Tavuk Göğsü

Protein alımınızı artırmaya çalışıyorsanız tavuk göğsü mükemmel bir seçimdir. Proteinin yanı sıra çeşitli B vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca bol miktarda çinko ve selenyum gibi mineraller içerir.

Tavuk göğsünü pişirmesi oldukça kolaydır ve çeşitli yemeklere lezzet katabilir. Yemeklerinizi daha doyurucu hale getirmek için tavuk göğsünü salatalara ve kızartmalara dahil edin.

Yarım tavuk göğsü (86 gram), yaklaşık olarak 26,7 gram protein sağlar.

Süzme Peynir

Süzme peynirin yağ ve kalorisi oldukça düşüktür. Ancak protein oranı yüksek bir peynir türüdür. Kalsiyum, fosfor, selenyum açısından zengindir. Ayrıca B12 vitamini, riboflavin ve diğer çeşitli besinler içerir.

Birçok araştırma, süzme peynirin en az yumurta kadar tok tuttuğunu göstermektedir. Bu nedenle doyurucu bir yemek veya atıştırmalık için mükemmel bir seçimdir.

226 gram süzme peynir, yaklaşık olarak 28 gram protein sağlar.

Mercimek

Mercimek, tüketebileceğiniz en zengin bitki bazlı protein kaynaklarından biridir. Ayrıca lif, folat, magnezyum, potasyum, demir, bakır ve manganez içerir.

Düzenli olarak tüketildiğinde kalp hastalığı ve yağlı karaciğer hastalığı gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

100 gram mercimek, yaklaşık olarak 9,02 gram protein sağlar.

Son Yazılar