Başlık metninizi buraya ekleyin
klorofil nedir

Klorofil Nedir, Faydaları Nelerdir?

Klorofil, bitkilere yeşil rengini veren ve fotosentezde önemli rol oynayan bir pigmenttir. Bitkilerin sağlıklı olmasında etkilidir. Ayrıca vücudunuza fayda sağlayan terapötik özelliklere sahiptir.

Klorofil, güçlü bir antioksidan olarak kabul edilir. Bağırsakları temizlemekten vücuda enerji sağlamaya kadar birçok faydası vardır. Diyetinize klorofil dahil etmenin birincil yolu Ispanak, kale ve maydanoz gibi sebzeler tüketmektir. Bununla birlikte özellikle buğday çimi klorofil açısından oldukça zengindir ve diyetinize klorofil takviyesi yapmak için mükemmeldir.

Klorofil İçeren Gıdalar

Aşağıdaki gıdalar klorofilin en zengin kaynaklarıdır:

  • Buğday çimi
  • Ispanak
  • Maydanoz
  • Kale
  • Yeşil fasulye
  • Bezelye
  • Pırasa
  • Lahana
  • Roka

Klorofilin Sağlık Faydaları

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur

Klorofil aynı ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşil sebzelere benzer anti-inflamatuar özelliklere sahip bir antioksidandır. Antioksidanlar, kanser gelişiminde rol oynayan hücrelere verilen hasarı önlemeye yardımcı olur.

Klorofilin, bağırsaklardaki kansere neden olan maddelerin emilimini engelleme konusunda da önemli bir rolü vardır. Ayrıca zararlı aflatoksinlerin hücrelere verdiği zararı önlemeye yardımcı olur. Birçok çalışma, klorofilin kanserin büyümesini önlemede ve yavaşlatmada etkili olduğunu göstermektedir.

Sağlıklı Bir Cildi Destekler

Klorofil, güçlü bir antioksidan olduğundan akne, geniş gözenekler ve yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca cilt yaralarının iyileşmesinde de önemli bir rol oynar.

Bazı araştırmalar, klorofilin cilt yaralarında bakteriyel büyümeyi ve iltihaplanmayı azaltabileceğini göstermektedir. Bu yüzden yaraların daha hızlı iyileşmesi ve enfeksiyon riskinin azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yeni doku oluşumunun büyümesini uyardığı için yanık tedavisinde oldukça etkilidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bakteriler, oksijenin fazla olduğu alanlarda yaşayamaz. Klorofilin bulunduğu gıdalar kandaki oksijen oranını arttırdığı için bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olan bakterileri ortadan kaldırır. Ayrıca antioksidan görevi görür. Bu yüzden vücudu toksinlerden arındırmanın yanı sıra serbest radikalleri uzaklaştırarak hücreleri oksidatif hasardan korur.

Kilo Kaybını Teşvik Eder

Sıvı klorofilin en büyük faydalarından biri kilo kaybı desteğidir. Sebzelerin suyunu sıkarak elde edilen klorofili tüketmek kilo verme sürecine yardımcı olur. Ayrıca klorofilin iştahı ve gıda alımı azaltma gibi faydaları vardır. Vücutta tokluk hissi yaratma yeteneğinden dolayı kilo alımını önlemeye yardımcı olur. 2014 yılında yapılan bir araştırma, günde bir kez klorofil takviyesi alan kişilerin, almayanlara göre daha fazla kilo verdiğini göstermiştir.

Son Yazılar