Başlık metninizi buraya ekleyin
e vitamini

E Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?

E vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Sağlıklı cilt ve gözlerin korunmasına yardımcı olur. Vücudun hastalık ve enfeksiyonlara karşı doğal savunmasını güçlendirir. Ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikallerin vücudunuzdaki hücrelere zarar vermesini önler.

E Vitamini İçeren Gıdalar

Yemeklik yağlar, tohumlar ve kabuklu yemişler gibi bazı gıdalar bol miktarda E vitamini içerir. Aşağıdaki gıdalar E vitamini açısından en zengin kaynaklardır:

  • Ay Çekirdeği: 100 gramda 149 mg
  • Badem: 100 gramda 26 mg
  • Fındık: 100 gramda 15 mg
  • Fındık Yağı: 100 gramda 47 mg
  • Badem Yağı: 100 gramda 39 mg
  • Avokado: 100 gramda 2,1 mg

E Vitaminin Faydaları

E vitamininin, bağışıklık sistemini güçlendirmekten belirli kalp hastalıklarını geliştirme riskinizi azaltmaya kadar bir dizi faydası vardır. İşte E vitamininin bilim tarafından da desteklenen 4 faydası!

E Vitamini Bağışıklık Sistemini Destekler

T hücreleri, bağışıklık sisteminde önemli rolü olan beyaz kan hücreleridir. Düzenleyici T hücreleri, yabancı partiküllere karşı bağışıklık reaksiyonlarını yönetir. Ayrıca inflamatuar bağırsak hastalığı ve tip-1 diyabet gibi otoimmün hastalıkları önler.

E vitamini, T hücre zarlarının canlılığını ve gücünü korumaya yardımcı olur. Ayrıca bu hücrelerin doğru şekilde çoğalmasını sağlar. T hücreleri yaşlandıkça vücutta azalır. Bu nedenle, E vitamininin yeterli alımını sürdürmek, iyi işleyen bir bağışıklık sistemine sahip olmak için önemlidir.

Göz Hastalıklarını Önler

Sarı nokta hastalığı ve katarakt, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan en yaygın göz hastalıklarıdır. Genellikle oksidatif stres ve serbest radikal hasarı ile ilişkilidir. E vitaminin antioksidan özellikleri, sarı nokta hastalığı ve kataraktı önlemek ve tedavi etmek için onu iyi bir seçenek yapar. Bununla birlikte retina ve korneanın kendini onarmasına yardımcı olur.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Yüksek tansiyon, LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritler gibi yüksek kan lipitlerine sahip olmak, kalp hastalığı geliştirme riskinizi artırır. E vitamininin yeterli miktarlardaki alımı, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur.  Ayrıca E vitaminini, omega-3 takviyeleri ile birlikte almak kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları riskini artıran yüksek trigliserit seviyelerini azaltmada etkilidir.

Bilişsel Gerilemeyi Önler

Dengeli ve besleyici bir diyet, bilişsel sağlığı korumak için oldukça önemlidir. Antioksidanlar açısından zengin gıdalar tüketmek Alzheimer gibi hastalıkların başlangıcını yavaşlatır. Bu yüzden E vitamininin optimal seviyelerini korumak ve takviye almak, bilişsel gerilemeye karşı korunmaya yardımcı olur.

Son Yazılar