Başlık metninizi buraya ekleyin
beta karoten

Beta Karoten Nedir, Faydaları Nelerdir?

Beta karoten, bitkilerde bulunan ve onlara sarı, turuncu, kırmızı renklerini veren bir pigmenttir. Vücut, beta karoteni A vitaminine (retinol) dönüştürür. Görme için hayati bir besin olan A vitamini, hücre büyümesinde ve kalp, akciğer ve böbrekler gibi sağlıklı organların korunmasında kritik bir rol oynar. Bu bakımdan beta karoten sağlıklı görüşü, bağışıklığı ve hücre bölünmesini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Beta Karoten İçeriği Yüksek Gıdalar

Kırmızı, sarı veya turuncu birçok meyve ve sebzede yüksek miktarda beta karoten bulunur. Beta karoten içeriği yüksek olan gıdalar şunlardır:

 • Tatlı patates
 • Kabak
 • Ispanak
 • Kale
 • Havuç
 • Şalgam
 • Pazı
 • Bezelye
 • Brokoli
 • Maydanoz
 • Acı biber
 • Adaçayı
 • Kişniş

Beta Karotenin 4 Önemli Faydası

Oksidatif Stresi Azaltır

Beta karotenler, bir tür antioksidandır. Hem yapay hem de doğal birçok antioksidan vardır. Doğal antioksidanlar bitkilerde bulunur. Serbest radikal olarak adlandırılan atık maddelerin hücrelere verdiği zararı azaltmada görev alırlar.

Serbest radikaller, vücudun normal süreçleri veya çevredeki dış stres faktörler sebebiyle oluşur. Etkili bir şekilde uzaklaştırılmazsa oksidatif stres ortaya çıkar. Oksidatif stres kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine sebep olur. Beta karoten gibi antioksidanlar, serbest radikallerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Böylece serbest radikallerin neden olabileceği sağlık problemlerini önler.

Göz Sağlığını Destekler

A vitamini, görme için oldukça önemlidir. Kornea çevresinde bakterilerin içeri girmesini engelleyen bir bariyer oluşturulmasını destekleyerek enfeksiyonlarını engellemeye yardımcı olur.

A vitamini eksikliği, düşük ışık koşullarında görme güçlüğü olan gece körlüğüne sebep olur. Beta karotenler, vücudun A vitaminine dönüştürdüğü bir besin maddesidir. Bu nedenle gece körlüğünü önlemede etkilidir. Beta karotenin takviye veya diyet yoluyla alımını artırmak gece körlüğü, kuru göz ve sarı nokta hastalığı gibi göz hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Korur

Beta karoten, antioksidan özellikleri nedeniyle cilt sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Araştırmalar, beta karotenler gibi fitokimyasallar açısından zengin bir diyetin, cildin güneşten gelen UV ışınlarına karşı savunmasını geliştirdiğini göstermektedir. Bu koruma ince çizgiler, kırışıklıklar ve güneş lekeleri dahil olmak üzere güneş hasarının etkilerini azaltmada etkili olacaktır.

Ayrıca beta karotenin etkileri, akneyi önlemeye ve cilt lekelerini azaltmaya da yardımcı olabilir. Ek olarak, hücre yenilenmesini teşvik ederek cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirir.

Akciğer Sağlığını Destekler

A vitamini, epitel hücrelerin veya dokuların astarlarındaki hücrelerin korunmasına dahil olur. Bu nedenle sağlıklı bir solunum yolu için hayati bir öneme sahiptir. Ayrıca A vitamini eksikliği, bazı akciğer hastalıklarının gelişmesine veya kötüleşmesinde etken bir faktör olabilir. Bu yüzden vücutta A vitaminine dönüştürülen beta karotenin yeterince alınması akciğerler için önemlidir. Beta karoten takviyesi almak, A vitamini toksisitesi riski olmadan A vitamini düzeylerini güvenli bir şekilde yükseltmeye yardımcı olur.

Son Yazılar