Başlık metninizi buraya ekleyin
k vitamini

K Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?

K vitamini; kanın pıhtılaşmasında, kemik metabolizmasında ve kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesinde rol oynayan bir vitamindir. Yaraların iyileşmesine ve kemik sağlığı için gerekli olan proteinlerin yapılmasına yardımcı olur.

K Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Aşağıda belirtilen faydalar, K vitaminin bilimsel araştırmalarla desteklenen faydalarından bazılarıdır.

Kemik Sağlığını Destekler

Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi, kemik yoğunluğunun kaybından kaynaklanır. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkar ve menopoz dönemindeki kadınlarda sıklıkla görülür. Bu sorun sessizce ilerler. Eğer tedavi edilmezse birçok komplikasyona sebep olur.

K vitamini, kemiklerin zayıflamasını önlemek için gerekli olan osteokalsin de dahil olmak üzere kemikteki proteinlerin üretilmesinde rol alır. Böylece düşük kemik yoğunluğunu önlemeye yardımcı olarak kemikleri güçlendirir. Bazı araştırmalar, K vitamininin daha yüksek miktarlardaki alımının kemik kırıkları ve düşük kemik yoğunluğu riskini azalttığını göstermektedir. Aksine bu vitaminin düşük miktarlardaki alımı ise düşük kemik yoğunluğu ile ilişkilendirilmiştir.

Kanın Pıhtılaşmasına Yardımcı Olur

K vitamininin birincil işlevlerinden biri kan pıhtılaşmasının düzenlenmesidir. Vücuttaki kalsiyumu taşıyarak kanın pıhtılaşmasında rol alır. Kanın pıhtılaşması için gerekli olan 13 proteinden dördünün yapılmasına yardımcı olur. Ayrıca yaraların iyileşmesi için sürekli kanamayı durdurur. Bununla birlikte K2 vitamini, miyelodisplastik sendrom olarak bilinen kan hücrelerindeki bozukluğun iyileştirilmesine yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür

K vitamininin yeterli miktarlardaki alımı kalp sağlığını desteklemede önemlidir. Bu vitamin, minerallerin arterlerde biriktirdiği mineralizasyonu önleyerek kan basıncının düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle, kalbin vücuda serbestçe kan pompalamasını sağlar. Ayrıca hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Ek olarak, araştırmalar K vitaminin yeterli alımının felç riskini azalttığını göstermektedir.

Kan Şekerini Düzenler.

Pankreas vücutta insülin üretir ve yüksek miktarda K vitamini içerir. Bu vitamin, pankreasın düzgün çalışması için gereklidir. Pankreas tarafından salınan insülin ve kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Ayrıca şekerin enerjiye dönüşümünü düzenler. Bu nedenle, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi için gereklidir.

K Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?

Ispanak, lahana, marul ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler K vitamininin başlıca kaynaklarıdır. Bu vitamini içeren diğer gıdalar arasında meyveler (yaban mersini, incir), zeytin, soya fasulyesi ve kanola yağı bulunur. Ayrıca et, yumurta, peynir, yoğurt gibi gıdalar da bu vitamini az miktarda içerir.

Aşağıdaki gıdalar K vitaminin en iyi kaynaklarıdır ve 100 gramlık bir porsiyonda günlük ihtiyacın çok fazlasını karşılar:

  • Kale
  • Pazı
  • Ispanak
  • Brokoli
  • Brüksel Lahanası
  • Maydanoz
  • Avokado
  • Tavuk

Son Yazılar