Başlık metninizi buraya ekleyin
lifli gıdalar

Lifli Gıdalar Nelerdir? Faydaları Nelerdir?

Lif, bitkisel gıdalar bulunan sindirilemeyen karbonhidratlardır. Diğer karbonhidratların aksine, sindirim sisteminiz tarafından sindirilemez ve emilemez. Ancak bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler tarafından birçok faydalı ögeye dönüştürülmek için kullanılır. Lifli gıdalar tüketmek sağlıklı sindirimi ve kilo yönetimini destekler. Ayrıca kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Yeterli miktardaki alımı sindirimine fayda sağlayabileceği gibi kronik hastalık riskinizi de azaltabilir.

En Besleyici Lifli Gıdalar

İşte hem sağlıklı hem de doyurucu lifli gıdalar!

Badem

Badem lifli gıdalar arasında oldukça popülerdir. Sağlıklı yağlar, E vitamini, manganez ve magnezyum dahil olmak üzere birçok besin açısından zengindir. Bir bardak badem, günlük önerilen lif miktarını karşılayabilir.

Lif içeriği: 100 gramda 13,3 gram

Yulaf

Yulaf, en sağlıklı tahıl gıdaları arasındadır. Vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından çok yüksektir. Kan şekeri ve kolesterol seviyeleri üzerinde yararlı etkileri olan beta glukan adı verilen çözünür lif içerir.

Lif içeriği: 100 gramda 10,1 gram

Nohut

Nohut, mineral ve protein de dahil olmak üzere birçok besinle doludur.

Lif içeriği: Bir kase pişmiş nohutta 12,5 gram (100 gramda 7,6 gram)

Mercimek

Mercimek, en besleyici gıdalardan biridir. Protein bakımından çok yüksektir. Ayrıca birçok önemli besin maddesi içerir.

Lif içeriği: 100 gramda 7,3 gram

Avokado

Avokado, eşsiz bir meyvedir. Sağlıklı yağlarla doludur. Ayrıca C vitamini, potasyum, magnezyum, E ve B vitaminleri bakımından oldukça yüksektir. Birçok sağlık faydasına sahiptir. Kızarmış ekmekten salatalara ve mezelere kadar pek çok farklı tarife dahil edilebilir.

Lif içeriği: 100 gramda 6,7 gram

Enginar

Enginar, çok popüler bir sebze olmasa da birçok besin açısından yüksektir. Ayrıca dünyadaki en iyi lif kaynaklarından biridir.

Lif içeriği: 100 gramda 5,4 gram

Muz

Muz C vitamini, B6 vitamini ve potasyum dahil olmak üzere birçok besin maddesi için iyi bir kaynaktır. Tok hissetmenize yardımcı olur ve öğününüze biraz lif eklemenin harika bir yoludur.

Lif içeriği: Orta boy bir muz 3,1 gram (100 gramda 2,6 gram)

Havuç

Havuç, lezzetli olduğu kadar da besleyici bir kök sebzedir. Bol miktarda K vitamini, B6 vitamini ve magnezyum içerir. Ayrıca vücudunuzda A vitaminine dönüşen bir antioksidan olan beta karoten bakımından zengindir.

Lif içeriği: 100 gramda 2,8 gram

Pancar

Pancar çok önemli besin maddeleri bakımından yüksektir. İyi miktarda folat, demir, bakır, magnezyum ve potasyum içerir. Ayrıca kan basıncını düzenleyen ve egzersiz performansını iyileştiren nitratlarla yüklüdür.

Lif içeriği: 100 gramda 2,8 gram

Brokoli

Brokoli, lahanagiller familyasından bir sebzedir ve besleyiciliği en yoğun gıdalardan biridir. C vitamini, K vitamini, folat, potasyum ve manganez ile yüklüdür. Ayrıca antioksidanlar ve kanserle savaşan güçlü besinler içerir. Bağırsaklardaki bakterileri destekler. Böylece bağırsaklarınızın sağlıklı ve dengeli kalmasına yardımcı olur.

Lif içeriği: 100 gramda 2,6 gram

Son Yazılar