Başlık metninizi buraya ekleyin
çilek

Antioksidan İçeren Gıdalar Nelerdir?

Antioksidanlar, vücudunuzda üretilen ve gıdalarda bulunan bir bileşiktir. Serbest radikallerin neden olduğu hasardan hücrelerinizi korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller kanınızda biriktiğinde oksidatif strese sebep olur. Bu da kalp kanser, kalp hastalığı ve tip-2 diyabet gibi birçok hastalığa yakalanma riskinizi artırır. Antioksidan içeren gıdalar tüketmek, oksidatif stresi azaltmaya ve çeşitli hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir.

Antioksidan İçeren 6 Gıda

Birçok sağlıklı gıda antioksidan içerir. Aşağıdaki gıdalar diyetinizdeki antioksidan miktarını artırmak için tüketebileceğiniz en sağlıklı gıdalardır.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata oldukça besleyicidir. Normal çikolataya kıyasla daha fazla kakaonun yanı sıra daha fazla mineral ve antioksidan içerir. Bitter çikolatadaki antioksidanlar iltihaplanmayı azaltır ve kalp hastalığı riskini düşürür.

Daha düşük kalp hastalığı riski ve azaltılmış inflamasyon gibi potansiyel sağlık faydaları vardır. Ayrıca yüksek tansiyon şansını daha aza indirger ve iyi kolesterolü teşvik eder.

Yaban Mersini

Yaban mersini, kalorisi düşük olmasına rağmen yüksek düzeyde besin ve antioksidan içerir. Bazı araştırmalar, yaban mersininin yaygın meyve türleri arasında en yüksek antioksidan kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir.

Yaban mersininin düzenli olarak tüketilmesi, LDL (kötü) kolesterolün önlenmesinde etkilidir. Ayrıca kalp hastalığı riskini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Çilek

Çilek, en besleyici meyvelerden biridir. Lezzetli olmanın yanı sıra vitaminler ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Kırmızı rengini antioksidan güce sahip antosiyaninlere borçludur.

Diğer meyveler gibi çilek de, antosiyanin içeriği sayesinde kalp hastalığı riskini azaltıcı etkilere sahiptir.

Ispanak

Ispanak, antioksidanlarla dolu yeşil yapraklı bir sebzedir. Ayrıca yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir. Kalorisi düşük olduğundan salatalara ve mezelere dahil edilebilecek iyi bir tercihtir.

Ispanakta bulunan iki antioksidan zeaksantin ve luteindir. Bu antioksidanlar, göz sağlığını destekleyen özelliklere sahiptir. Ultraviyole (UV) ışınlarından ve diğer zararlı ışık dalgalarından kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olur.

Enginar

Enginar, lezzetli olduğu kadar besleyici bir sebzedir. Yüksek düzeyde besin ve antioksidan sağlar. Ayrıca harika bir mineral ve diyet lifi kaynağıdır. Kolesterol seviyelerini düşürmeye ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Özellikle klorojenik asit açısından zengindir. Klorojenik asidin antioksidan ve anti-inflamatuar faydaları vardır. Tip-2 diyabet, çeşitli kanser türleri ve kalp hastalığı riskini azaltıcı etkilere sahiptir.

Pancar

Pancar, betalain adı verilen antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, kolon kanserini ve sindirim sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca pancar iyi bir diyet lifi, demir, folat ve potasyum kaynağıdır. Bu besinler, iltihapları önlemeye yardımcı olur.

Son Yazılar