Başlık metninizi buraya ekleyin
akdeniz diyeti

Akdeniz Diyeti Nedir, Faydaları Nelerdir?

Akdeniz diyeti, taze sebze ve meyveler, tam tahıllar ve sağlıklı yağlar gibi lezzetli içerikler bakımından zengin olan bir beslenme şeklidir. Akdeniz’e kıyısı olan Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi ülkelerdeki beslenme düzenini tanımlayan bir terimdir.

Akdeniz diyetinde katı kurallar yoktur. Diyet genellikle meyve, sebze, tahıllar, baklagiller, tohumlar ve sağlıklı yağları teşvik eder. İşlenmiş gıdalar, ilave şeker ve rafine tahılları ise kısıtlar. Birincil yağ kaynağı olarak zeytinyağını önerir. Süt ürünleri, balık ve kümes hayvanlarının tüketimi düşük miktarlarda olsa da diyette balık ve kümes hayvanlarının tüketimi kırmızı etten daha yaygındır.

Akdeniz Diyeti Kimler İçin Uygundur?

Araştırmalar, bu beslenme düzenini takip eden insanların son derece sağlıklı olduğunu ve birçok kronik hastalık riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Ayrıca Akdeniz diyetinin kilo kaybını teşvik edebileceğini; kalp krizi, felç ve tip-2 diyabeti önleyebileceğini gösteren çok sayıda çalışma var.

Bu yüzden sağlığını iyileştirmek ve kronik hastalıklara karşı korunmak isteyenler için Akdeniz diyeti uygun bir beslenme şeklidir.

Akdeniz Diyeti Faydaları Nelerdir?

Akdeniz diyetini uygulayanlar tipik olarak günde 3 ila 9 porsiyon sebze ve iki porsiyon meyve tüketir. Bu taze gıdalar, birçok hastalıkla savaşan antioksidanlar bakımından zengindir. Bu yüzden bu gıdaları diyetlerine ekleyen kişilerin hastalık riski çok daha düşüktür.

Sağlıklı Kan Şekeri Seviyelerini Destekler

Akdeniz diyetini uygulayan kişiler meyve, sebze, kuruyemiş, tohumlar ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere çok çeşitli besleyici gıdalar tüketir. Bu yeme düzenini takip etmek kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine ve tip-2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olur. 

Depresyonu Önler

Akdeniz diyetinde meyve ve sebzeler önemli bir yere sahiptir. Bu taze gıdalar sizi yalnızca fiziksel olarak iyi hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da iyileştirir. Araştırmalar, daha fazla çiğ sebze ve meyve tüketen kişilerin daha iyi bir ruh haline ve yaşam doyumuna sahip olduğunu göstermektedir. Bu yüzden Akdeniz tipi beslenme, depresyon belirtilerini azaltmada önemli bir rol oynar.

Kalp Sağlığını Destekler

Birçok araştırma, Akdeniz diyetinin daha düşük kalp hastalığı ve felç riski ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Diğer düşük yağlı diyetlere kıyasla arterlerde plak oluşumunu engellediği için kalp hastalığı konusunda daha etkilidir. Ayrıca kardiyovasküler durumlardan kaynaklanan ölümleri azaltmada ve kısmen kolesterol seviyelerini düşürmede faydalı olur.

Son Yazılar