Başlık metninizi buraya ekleyin
potasyum

Potasyum Nedir, Faydaları Nelerdir?

Potasyum, vücutta en çok bulunan minerallerden biridir. Vücudun sıvıyı düzenlemesine, sinir sinyalleri göndermesine ve kas kasılmalarını düzenlemesine yardımcı olur. Ayrıca besinlerin hücrelere taşınmasında ve hücresel atıkların uzaklaştırılmasında önemli bir rolü vardır.

Potasyumun 5 Sağlık Faydası

Sinir Sistemi İçin Önemlidir

Sinir sisteminiz, beyniniz ve vücudunuz arasındaki mesajları iletmede rol oynar. Bu mesajlar, sinir uyarıları şeklinde iletilir. Kasların kasılmasını, kalp atışlarınızı, reflekslerinizi ve diğer birçok vücut fonksiyonunuzu düzenlemenize yardımcı olur.

Sinir uyarıları, hücrelere hareket eden sodyum iyonları ve hücrelerden dışarı çıkan potasyum iyonları tarafından üretilir. Kanınızdaki potasyum seviyelerindeki bir düşüş, vücudunuzun sinir uyarısı oluşturma yeteneğini etkiler. Bu nedenle diyetinizden yeterli miktarda potasyum almak, sağlıklı sinir fonksiyonlarını korumanıza yardımcı olur.

Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olur

Böbrek taşları, konsantre idrarda oluşan madde kümeleridir. Kalsiyum, böbrek taşlarında sık görülen bir maddedir. Potasyum, idrardaki kalsiyum seviyelerini düşürür. Bu nedenle böbrek taşlarıyla savaşmaya yardımcı olur.

Kan Basıncını Düşürür

Yüksek sodyum seviyeleri, özellikle kan basıncı zaten yüksek olan kişilerin kan basıncını daha da yükseltir. Potasyumu bol miktarda içeren bir diyet ise, vücudun fazla sodyumu atmasına yardımcı olur. Bu sayede kan basıncını düşürür.

25-64 yaşları arasındaki 1285 katılımcının dahil olduğu bir araştırma, potasyumu en fazla tüketen kişilerin, en az tüketenlere kıyasla kan basıncının daha düşük olduğunu göstermiştir.

Kemik Erimesini Önlemeye Yardımcı Olur

Kemik erimesi (osteoporoz), içi boş ve gözenekli kemiklerle karakterize bir durumdur. Genellikle kemik sağlığı için önemli bir mineral olan kalsiyumun düşük seviyeleri ile bağlantılıdır. Potasyumun bol miktarda bulunduğu bir diyeti takip etmek, vücudunuzun idrar yoluyla kaybettiği kalsiyum miktarını azaltır. Bu sayede kemik erimesini önlemeye yardımcı olur.

45-55 yaşları arasındaki 62 sağlıklı kadın üzerinde yapılan bir çalışma, potasyumu bol miktarda tüketen kişilerin, en yüksek toplam kemik kütlesine sahip olduğunu göstermiştir.

Felçlere Karşı Korur

Potasyum açısından zengin bir diyet takip etmek, felçleri önlemeye yardımcı olur.

128.644 katılımcının dahil olduğu bir araştırma, potasyumu en fazla tüketen kişilerin, en az tüketen kişilere kıyasla %24 daha düşük inme riskine sahip olduğunu göstermiştir.

Potasyum İçeren Gıdalar

Potasyum birçok tam gıdada, özellikle meyvelerde, sebzelerde ve balıkta bol miktarda bulunun. Bu mineral açısından zengin gıdalar şunlardır:

 • Pancar
 • Avokado
 • Kale
 • Somon
 • Muz
 • Bezelye
 • Ispanak
 • Tatlı patates
 • Brokoli
 • Elma
 • Enginar

Son Yazılar