Başlık metninizi buraya ekleyin
bitter çikolata

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter çikolata yemeye bayılıyorsanız, şimdi bunun için daha güçlü bahaneleriniz var. Bilimsel kanıtlar, bitter çikolatanın antioksidanlar açısından zengin olduğunu ve besinlerle dolu olduğunu gösteriyor. Ölçülü olarak yüksek kakao içeriğine sahip bitter çikolata yemeniz, size bol miktarda antioksidan ve mineral sağlar. Ayrıca kalp hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.

İşte bu harika gıdanın bilim tarafından kanıtlanmış 6 faydası!

Kan Basıncını Düşürür

Bitter çikolatadaki flavonoidler, vücuttaki nitrik oksit üretimini uyarır. Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesine neden olur. Bu sayede kan akını iyileştirir ve kan basıncını düşürür.

Bazı araştırmalar, tip-2 diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişiler üzerinde bitter çikolatanın etkilerini incelemiştir. Buna göre bitter çikolata tüketen kişilerin, aynı miktarda beyaz çikolata yiyenlere göre daha düşük kan basıncına sahip olduğu bulunmuştur.

Kolesterolü Düşürür

Bitter çikolata, iyi miktarda polifenoller ve teobromin içerir. Bu bileşikler vücuttaki LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürür. Ayrıca HDL (iyi) kolesterol seviyelerini artırır. HDL kolesterol, kandaki toplam kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olurken, LDL kolesterol kan damarlarını daraltır.

Yüksek Miktarda Antioksidan İçerir

Bitter çikolata, flavonoller ve polifenoller gibi antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir. Antioksidanlar, hücrelerin serbest radikallerin neden olduğu hasardan korunmasına yardımcı olur ve oksidatif stresi önler.

Oksidatif stres, doğal yaşlanma sürecine katkına bulunur. Oksidatif stresin etkileri zamanla aşağıdaki hastalıkların gelişimine katkı sağlayabilir:

  • Kalp hastalıkları
  • Diyabet
  • Parkinson hastalığı
  • Alzheimer
  • Göz hastalıkları

Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir

Düzenli olarak bitter çikolata tüketmek, beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Bitter çikolatadaki flavonoller, beynin özellikle yaralanma ve hastalığa tepki olarak kendini tekrar organize etme yeteneğini artırır. Bununla birlikte Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif durumları önlemeye yardımcı olur.

Anti-İnflamatuar Etkilere Sahiptir

Enflamasyon, vücudun mikroplara ve diğer zararlı maddelere karşı doğal bağışıklık tepkisidir. Bununla birlikte kronik enflamasyon, hücrelere ve dokulara zarar verir. Ayrıca tip-2 diyabet, artrit ve belirli kanser türleri dahil olmak üzere bazı sağlık sorunları riskini artırır.

Bitter çikolata, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahip bileşikler içerir. Bağırsak mikrobiyomunu etkiler ve anti-inflamatuar aktiviteyi teşvik eder.

Cildinizi Güneşten Korur

Bitter çikolatadaki biyoaktif bileşikler cildiniz için de harikadır. Flavonoller, güneş hasarına karşı koruma sağlar ve cilde kan akışını iyileştirir. Ayrıca cilt yoğunluğunu ve hidrasyonunu artırır.

Son Yazılar