Başlık metninizi buraya ekleyin
bagırsak sağliğı

Bağırsak Sağlığını Destekleyen Gıdalar

Bağırsaklarınız hem iyi hem de kötü birçok bakteriye ev sahipliği yapar. Zihinsel sağlığınız, kilonuz, kan şekeriniz ve karaciğeriniz dahil olmak üzere sağlığınızı birçok yönden etkiler. Bağırsaklarınızdaki bakteriler, sindirime yardımcı olmanın yanı sıra vitamin üreterek bağışıklık sistemini destekler. Zararları bakterileri savuşturarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Bu yüzden bağırsak sağlığını ne kadar desteklerseniz kendinizi de o kadar iyi hissedersiniz.

Bağırsak Sağlığını Destekleyen 5 Gıda

Çoğu insan diyet yoluyla bağırsak sağlığını iyileştirebilir. İşte bağırsak sağlığına en çok fayda sağlayan 5 gıda!

Bezelye

Bağırsak bakterilerinin gelişmek için liflere ihtiyacı vardır. Bu yüzden ne kadar çok meyve ve sebze tüketirseniz o kadar iyidir. Bezelye, sisteminizi dengede tutmaya yardımcı olmak için çözünür ve çözünmez liflerle doludur.

Sağlık faydalarından kolayca yararlanmak için çorbalara veya salatalara ekleyebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt, probiyotik olarak bilinen dost bakterilerin mükemmel bir kaynağıdır. İçerdiği probiyotikler, laktozun bir kısmının sindirilmesine yardımcı olur. Bağırsak bakterilerini iyileştirir ve laktoz intoleransı semptomlarını azaltır. Ayrıca mikrobiyomun işlevini ve bileşimini de geliştirir.

Ancak birçok yoğurt, özellikle aromalı yoğurtlar yüksek miktarda şeker içerir. Bu yüzden şekersiz veya minimum şeker ilaveli yoğurt tercih etmek en iyisidir.

Badem

Badem, güçlü probiyotik özelliklere sahiptir. Yüksek lif, yağ asidi ve polifenollerle doludur. Bu da bağırsak sağlığınız için oldukça faydalı olduğu anlamına gelir.

Sarımsak

Sarımsak hem antibakteriyel hem de antifungal özelliklere sahiptir. Kötü bağırsak bakterilerini kontrol altında tutmaya ve bağırsaktaki mayayı dengelemeye yardımcı olur. Sarımsağın içindeki özellikler, bakterilerin işlerini daha iyi yapmalarını sağlamak için bir yakıt görevi görür. Bu da bağırsak işlevini iyileştirir ve bağırsaklarınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca antioksidan, anti-inflamatuar ve lipit düşürücü özelliklere sahiptir. Bağırsak sağlığını desteklemenin yanında kanser, kardiyovasküler hastalık, tansiyon ve diyabet ile ilgili olumlu sağlık etkileri vardır.

Zencefil

Taze zencefil, mide asidi üretimine yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemini, yiyeceklerin bağırsakta hareket etmesini sağlamak için uyarır.

Zencefilin sağlık faydalarından yararlanmak için çorbalara, tencere yemeklerine veya kızartmalara rendeleyerek ekleyebilirsiniz.

Muz

Doğanın, en pratik ve en sağlıklı atıştırmalıklarından biridir. İyi bakterileri destekleyen liflerle doludur. Ayrıca sağlıklı mineraller içerir.

Protein ve fazladan lif için fıstık veya badem ile beraber tüketebilirsiniz.

Ancak yüksek sodyum içeriği sebebiyle tansiyon, diyabet veya kalp damar hastalıkları olan kişilerin kontrollü bir şekilde tüketmesi önemlidir.

Son Yazılar