Başlık metninizi buraya ekleyin
yeşil besinler

Yeşil Besinlerin Önemi

Yeşil besinler, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Vitamin, mineral ve lifle doludur. Ayrıca kalorileri düşüktür. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek vardır ve bunları yemeklerinize dahil etmek oldukça kolaydır. Yeşil besinlerin aşağıdaki faydalarından yararlanmak için yeterince tükettiğinizden emin olun!

Yeşil Besinlerin Kanıtlanmış 4 Faydası

Kalp Sağlığını Destekler

Yeşil besinler, özellikle kardiyovasküler sisteminize fayda sağlayacak önemli antioksidanlar ve besinlerle doludur. Ayrıca K vitamini, magnezyum, nitrat ve folat gibi kalp sağlığı için faydalı olan besinler açısından zengindir. Bu sebze ve meyvelerden oluşan zengin bir diyet kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etki gösterir. Ayrıca kan basıncını düşürür ve felç riskini azaltır.

Bazı araştırmalar, her gün koyu yeşil yapraklı sebze tüketmenin kalp hastalığı riskini neredeyse %16 oranında azaltabileceğini göstermektedir.

Zengin Antioksidan Kaynağıdır

Ispanak ve brokoli gibi yeşil sebzelerin çoğu yüksek miktarda antioksidan içerir. Bu yüzden bu besinler süper gıda olarak kabul edilir. Demir ve çinko gibi diğer önemli besinlerin kaynağıdır. Ayrıca bol miktarda A, C ve E vitamini bulunur.

Antioksidanlar vücudunuzu virüslerden korumada önemli bir rol oynar. Her gün en az üç porsiyon yeşil sebze tüketmek, vücudunuza sizi korumaya yetecek kadar antioksidan sağlayacaktır.

Fitobesin İçerir

Fitobesinler, bitkinlerin doğal yapısında bulunur. Vücudunuz protein, karbonhidrat ve yağ içeren gıdaların aksine yaşamı sürdürmek için fitobesinlere ihtiyaç duymaz. Ancak hastalıklara karşı koruyucu etki gösteren besinlerdir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca sizi hücresel hasara karşı korur. Bu besinlerin geniş bir yelpazesinden faydalanmak için, tükettiğiniz yiyecekleri günden güne değiştirmek önemlidir.

Yaşlanma Belirtilerini Önler

Özellikle yapraklı yeşiller, diğer birçok temel besin maddesinin yanı sıra K vitamini, B vitamini, magnezyum ve kalsiyum içerir. Bu besinler, her hücre için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle yaşlanma sürecini yavaşlatır ve genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı olur.

Mutlaka Tüketmeniz Gereken 5 Yeşil Besin

Ispanak

Ispanak, bol miktarda kalsiyum ve magnezyum içerir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynayan folat ile doludur. Kas ve kemik hastalıklarına karşı etkilidir.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası, kanserden koruyucu özelliklere sahiptir. Ayrıca tansiyon dengeleyen sağlıklı bir besindir. İçerdiği potasyumun, kalbinizin ve böbrekleriniz çalışmasını sağlamaktan kaslarınızın kasılmasına kadar birçok faydası vardır.

Kale Bitkisi

Kale, içerdiği birçok vitamin, mineral ve antioksidan sebebiyle en besleyici sebzelerden biridir. Özellikle A, C ve K vitaminleri açısından zengindir. İçerdiği lutein ve beta-karoten gibi antioksidanlar, oksidatif stresin sebep olduğu hastalık riskini azaltır.

Enginar

Enginar; A, B ve C vitaminleri açısından zengindir. Kötü kolesterolü düşürmek ve tansiyonu dengelemek başta olmak üzere bir dizi faydası vardır. Ayrıca vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

Maydanoz

Maydanoz; A ve C vitamini, folat ve potasyum içerir. Ayrıca kemik sağlığı için gerekli olan K vitamini açısından da zengindir. Vücuda zarar veren maddelerin atılmasına yardımcı olur. 

Son Yazılar