Başlık metninizi buraya ekleyin
probiyotikler

Probiyotikler Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Probiyotikler, vücudunuzda doğal olarak yaşayan ve özellikle sindirim sisteminiz için yararlı olan canlı bakteri ve mayalardır. Bakteriler genellikle insanları hasta eden mikroplar olarak görülür. Ancak probiyotikler, vücudunuzun sağlıklı kalmasına ve iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan iyi bakterilerdir.

Probiyotikler takviyeler veya gıdalardan alınabilir. Genellikle doktorlar tarafından sindirim problemlerine yardımcı olması için önerilir.

Probiyotikler Hangi Gıdalarda Bulunur?

Yoğurt, sağlığınızı iyileştirebilecek en probiyotik kaynaklarından biridir. Yoğurt, laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler olmak üzere probiyotikler tarafından fermente edilmiş sütten yapılır. Gelişmiş kemik sağlığı dahil birçok sağlık yararı ile ilişkilidir. Yüksek tansiyonu olan kişiler için faydalıdır. Ayrıca çocuklarda antibiyotiklerin neden olduğu ishali azaltmada yardımcı olabilir.

Kefir, fermente bir probiyotik süt içeceğidir. Kemik sağlığını iyileştirmek, bazı sindirim sorunlarına yardımcı olmak ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak gibi birçok sağlık faydası vardır. Yoğurt gibi kefir de laktoz intoleransı olan kişiler tarafından sorunsuz bir şekilde tüketilebilir.

Lahana turşusu, probiyotik niteliklerinin yanında lif, C ve K vitamini açısından da zengindir. Ayrıca sodyum oranı yüksektir ve bol miktarda demir ve potasyum içerir. Lutein ve zeaksantin gibi antioksidanları içerdiği için göz sağlığı için önemli faydaları bulunur.

Ayran, yağ ve kalori bakımından düşüktür. Ancak B12 vitamini, kalsiyum ve fosfor gibi önemli vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Peynir, son derece besleyici ve iyi bir protein kaynağıdır. Kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum gibi önemli vitamin ve mineralleri içerir. Peynir gibi orta düzeyli süt ürünleri, kalp hastalığı risklerini azaltabilir.

Probiyotiklerin Sağlık Faydaları

  • Sindirim sisteminizdeki dost bakterileri dengelemeye yardımcı olur. Yeterli miktarda probiyotik alımı, bağırsak bakterilerinin doğal dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir.
  • İshalin önlenmesine ve tedavisinde yardımcı olabilir.  
  • Ruh sağlığını iyileştirebilir. Depresyon, anksiyete, stres ve hafıza gibi ruh sağlığı problemlerinin semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  • Kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını iyileştirebilir.
  • Bazı alerjilerin ve egzamanın şiddetini azaltabilir. Bazı araştırmalar, probiyotiklerin çocuklarda ve bebeklerde egzamanın şiddetini azaltabileceğini göstermiştir.
  • Sindirim bozukluklarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ülseratif kolit ve nekrotizan enterokolit gibi bağırsak bozuklarının semptomlarını azaltabilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.
  • Kilo kaybını teşvik edebilir.

Son Yazılar