Başlık metninizi buraya ekleyin
c vitamini

C Vitamini İçeren Gıdalar Nelerdir?

C vitamini, birçok gıdada bulunan ve suda çözünen bir vitamindir. Sağlıklı büyüme ve gelişme dahil olmak üzere vücuttaki birçok işlev için gereklidir. Bir antioksidan görevi görerek hücrelerin serbest radikallerin neden olduğu hasardan korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini hastalıklardan korumak ve demir emilimini artırmak gibi sağlık açısından birçok faydası vardır. Turunçgillerden meyvelere kadar, C vitamini içeren çok çeşitli gıdalar tüketerek bu sağlık faydalarından yararlanabilir ve genel sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

C Vitamini İçeren 5 Süper Gıda

Birçok meyve ve sebze bol miktarda C vitamini içerir. Aşağıdaki gıdalar C vitamininin en iyi kaynaklarıdır.

Portakal

Portakal, söz konusu C vitamini olduğunda ilk akla gelen meyvedir. Bununla birlikte A vitamini, folik asit, lif ve potasyum bakımından da zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi hastalıklara karşı korur. Ayrıca düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki iltihaplanmayı azaltır.

100 gram portakal, 53 mg C vitamini içerir. Bu değer, bir yetişkinin günlük olarak alması gereken miktarın %88’ine karşılık gelir. Ayrıca greyfurt, mandalina ve limon gibi diğer turunçgiller de iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Brokoli

Brokoli, sağlığa birçok faydası olan turpgiller familyasından bir sebzedir. Yapraklarında, diğer yeşil yapraklı sebzelerde de bulunan sülforafan vardır. Bu fitokimyasallar, çeşitli kanser türlerinin önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemine fayda sağlayan bitki besinleri içerir.

Bir bardak brokolide şaşırtıcı bir şekilde bir portakal kadar C vitamini vardır. 100 gram brokoli, 65 mg C vitamini içerir ve günlük değerin yaklaşık olarak %57’sini sağlar.

Maydanoz

Maydanoz, önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca bol miktarda antioksidan ve K vitamini içerir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Ayrıca kalp sağlığını ve kansere karşı koruyucu bir rolü vardır.

100 gram taze maydanoz, yaklaşık olarak 133 mg C vitamini içerir. Yemeklerinize iki yemek kaşığı taze maydanoz serpmek, demir emilimini artırmaya yardımcı 10 mg C vitamini sağlar. Bu, günlük ihtiyacınızın %11’ine karşılık gelmektedir.

Kavun

Kavun, C vitamininin en iyi kaynaklarından biridir. Ayrıca A vitamini ve lif de dahil olmak üzere faydalı besinlerle doludur. Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve hastalıklara karşı vücut direnci sağlar. Ayrıca kalp hastalıkları, kansızlık ve damar tıkanıklığı gibi sorunlara karşı etkilidir.

Bir dilim kavun, 17,4 mg C vitamini içerir ve günlük değerin yaklaşık %19’unu sağlar.

Acı Biber

Acı biberler, yemeklere sıcak bir tat katmak için harikadır. Ancak aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve mineraller bakımından da yüksektir. Faydalı içeriği sayesinde vücudu kansere ve kalp krizi risklerine karşı korur. Ayrıca antioksidan bakımından yüksek olduğu için obeziteyi önlemeye yardımcı olur.

100 gram yeşil acı biber, yaklaşık olarak 242 mg C vitamini içerir ve günlük değerin %121’ini sağlar.

Son Yazılar