Başlık metninizi buraya ekleyin
stres azaltici gidalar

Stres Azaltıcı Gıdalar Nelerdir?

Birçok insanın iş hayatındaki koşturmalar, ilişkilerde sorunlar, maddi veya manevi birçok problem nedeniyle kendini stres altında hissetmesi doğaldır. Çoğu zaman bu stresin üstesinden gelmek mümkün olsa da kronik stres fiziksel ve duygusal sağlığınıza ciddi zararlar verebilir. Hatta kalp hastalığı ve depresyon gibi durumlara yakalanma riskinizi artırabilir. Ancak stresi kontrol altına almanın birçok yolu vardır. Kişisel bakım, uyku yönetimi ve egzersizlerin yanı sıra, stres azaltıcı gıdalar da ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Düzenli olarak bu gıdaları tüketmek, kaygı semptomlarını hafifletmeyi ve stresi hayatınızdan uzaklaştırmayı kolaylaştırır. İşte diyetinize ekleyebileceğiniz stres azaltıcı gıdalar!

Pazı

Pazı, stresle savaşan besinlerle dolu yeşil yapraklı bir sebzedir. Sadece 175 gram pişmiş pazı, vücudunuzun stres tepkisinde önemli bir rol oynayan magnezyumun günlük önerilen miktarının %36’sını içerir.

Magnezyumun düşük seviyeleri, genellikle kaygı ve panik atak gibi durumlarla ilişkilidir. Ayrıca kronik stres vücudunuzun magnezyum depolarını tüketir. Bu nedenle, özellikle stresli durumlarda bu mineral önemli bir rol üstlenir.

Tatlı Patates

Tatlı patates gibi açısından zengin karbonhidrat kaynakları tüketmek, stres hormonu olan kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca C vitamini ve potasyum gibi stres tepkisi için önemli olan besinlerle doludur.

Enginar

Enginar, mükemmel bir lif kaynağıdır. Özellikle bağırsaklarınızdaki dost bakterileri besleyen bir tür lif olan prebiyotikler açısından zengindir.

Enginar, sağlıklı stres tepkisi için gerekli olan potasyum, magnezyum, C ve K vitaminlerini bol miktarda içerir. Ayrıca içeriğindeki fruktooligosakkarit gibi prebiyotikler, stres seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Kabuklu Deniz Ürünleri

Midye, karides ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri, taurin gibi amino asitler açısından zengindir. Taurin, ruh halini iyileştirme özelliği olan amino asitlerden biridir. Ayrıca stres tepkisini düzenlemek için gerekli olan nörotransmitterlerin üretilmesi için gereklidir. Bazı araştırmalar taurinin antidepresan etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca kabuklu deniz ürünleri, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan B12 vitamini, çinko, bakır, magnezyum ve selenyum ile doludur.

Yağlı Balıklar

Uskumru, ringa, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar, stres seviyelerini azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan omega-3 yağları ve D vitamini açısından oldukça zengindir.

Omega-3’ler yalnızca beyin sağlığı ve ruh halini için gerekli değildir. Aynı zamanda vücudunuzun stresle başa çıkmasına yardımcı olur. D vitamini de ruh sağlığı ve stres düzenlenmesinde kritik bir rol oynar. Hem omega-3 hem de D vitamininin düşük seviyeleri, artan kaygı ve depresyonla bağlantılıdır.

Son Yazılar