Başlık metninizi buraya ekleyin
süper gıdalar

Süper Gıdaları ‘Süper’ Yapan Ne?

Süper gıdaları daha önce duymuş olabilirsiniz, peki onları “süper” yapan şeyin ne olduğunu gerçekten biliyor musunuz? Süper gıdalar çok küçük bir porsiyonda bile çok fazla sağlıklı besin içerebilir ve inanılmaz derecede besleyici olabilir. Bu yüzden sadece bir kaşık almanız bile sağlığınıza fayda sağlamak için yeterli olabilir.  

Süper gıdalar sağlıklı bir diyet ile birlikte kullanıldığında yaşam kalitenizi artırabilir. Diyetinize sadece küçük miktarda eklemek diyet gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olabilir ve zinde olmanızı destekleyebilir.

Şimdi bu gıdaları süper yapan ana besinlerden bazılarına bir göz atalım.

  • Vitaminler: Vitaminler, hücreler tarafından ihtiyaç duyulan, metabolizmanın sağlık bir şekilde çalışmasını destekleyen ve yüzlerce günlük işlevi yerine getirmenize yardımcı olan bileşiklerdir. Vitaminler büyümede, gelişmede ve sağlıklı bir yaşam sürdürmede oldukça önemlidir.
  • Mineraller: Mineraller ve eser mineraller; sinir iletimini ve sıvı dengesini desteklemenin yanında sağlıklı kas ve dişler için yapı taşı olduğu için oldukça önemli olan inorganik maddelerdir. Vücudun gelişmesi ve sağlığın korunması için oldukça gereklidir. Ancak minerallerin çoğu vücut tarafından üretilmez ve bunların dışarıdan alınması gerekir. Süper gıdalar içerdiği mineraller sayesinde vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Güçlü Antioksidanlar: Antioksidanlar sizi hasardan korumak ve hücresel düzeyde sağlığı desteklemek için çalışan sağlıklı besin maddeleridir. Genellikle hücre duvarına zarar vererek hastalıklara sebep olan serbest radikallerle savaşırlar. Süper gıdalar antioksidanlar bakımından oldukça zengindir ve hücrelerin korunmasında görev alarak sizi korur.
  • Sağlıklı Yağlar: Bazı yağ türleri zararlı olurken bazıları ise sağlık için gereklidir. Hangi yağların faydalı olabileceğini anlamak için kaynağına bakmak önemlidir. Eğer bitki bazlı gıdalarda doğal olarak bulunuyorsa sağlık için iyi olduğundan emin olabilirsiniz. Süper gıdalar omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar açısından oldukça zengindir ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarı karşılayabilir.
  • Adaptojenler: Süper gıdaları diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği adaptojenik işlevleridir. Adaptojenler hormonal dengenin korunmasına ve vücudun karşılaştığı stresle başa çıkmasına yardımcı olabilen gıdalardır. Dünya çapında sayılı gıdanın doğal adoptejenler olduğu bilinmektedir. Bu her meyve ve sebzede kolayca bulamayacağınız bir özelliktir.

Son Yazılar