Başlık metninizi buraya ekleyin
bütünsel beslenme

Bütünsel Beslenme Nedir?

Bütünsel beslenme (veya holistik beslenme), kişilerin optimum sağlık ve refaha ulaşmak için mümkün olduğunca doğala yakın yiyeceklerle beslenmesi ile ilgilenen bir felsefedir. Bu felsefe kişinin yaşamı, sağlığı, zihinsel ve duygusal yönleri arasındaki etkileşimi ifade eder. Bu yüzden yalnızca kişinin doygunluğa erişmesi ile ilgilenmeyen; ruha, zihne ve bedene hitap eden bir beslenme şeklidir.

Bütünsel beslenmenin diğer beslenme çeşitlerinden ayırt edici özellikleri; rafine edilmemiş, işlenmemiş, organik ve yerel olarak yetiştirilen gıdaları içermesidir. Bu, beslenmek için tercih edilen her gıdanın çok bilinçli bir şekilde dikkate alınması ve her şeyden önce sağlık için yemeye odaklanılmasını ifade eden bir yaklaşımdır.

Günümüzün tempolu yaşamı ve yüksek talep dünyası birçok insanı rahatlığa odaklanan bir kültüre zorlayabilir. Çoğu zaman sağlıklı beslenmek yerine hazır bir paketi açmak çok daha kolay gözükebilir. Ancak beslenme uzmanlarına göre, bu rahatlık kültürünün maliyetten ziyade insan sağlığı üzerindeki etkisi çok daha büyüktür. Özellikle günümüzde artan obezite ve diyabet düşünüldüğünde bu beslenme çeşidi hem vücudu hem de ruhu iyileştirmenin etkili bir yolu olabilir.

Bütünsel Beslenme Planının Sağlıya Yararları

Bütünsel beslenme uzmanları, yiyeceğin yalnızca bir yakıt olmadığına, aynı zamanda vücut için bir ilaç olduğuna inanırlar. Bu yüzden bir zamanlar Hipokrat’ın da söylediği gibi “Gıda ilacınız, ilacınız ise gıdanız olsun” ilkesini benimserler.

Bütünsel bir beslenme planını takip etmek sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel ve ruhsal olarak da kendinizi daha iyi hissetmenize olanak sağlar. Bütünsel bir beslenme planının ardından aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı yaşayabilirsiniz:

  • Kilo verme ve kilo yönetimi
  • Daha sağlıklı bir uyku
  • Hastalıklara karşı daha güçlü savunma
  • Artan enerji seviyeleri
  • İyileştirilmiş cilt tonu ve dokusu
  • Dengeli kan şekeri seviyeleri
  • Güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi
  • İyileştirilmiş bir ruh hali
  • Düşük kolesterol ve kan basıncı seviyeleri
  • İyileştirilmiş sindirim sistemi ve kabızlıktan kurtulma

Bu faydalara ek olarak beslenme uzmanları diyabet, kanser, obezite, kalp hastalıkları ve tansiyon gibi birçok sağlık probleminin diyet yoluyla önlenebileceğine veya iyileştirilebileceğine inanmaktadır. Bu yüzden bütünsel beslenmenin daha fazla uygulanmasını teşvik etmektedir.

Son Yazılar