Başlık metninizi buraya ekleyin
arpa otu

Arpa Otu ve Faydaları

Arpa otu, arpa yeşillikleri olarak da bilinir ve henüz tohum yapmaya başlamamış genç arpa bitkilerinden elde edilir.

Bilindiği gibi arpanın bira yapımından ekmek yapımına kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır. Ancak sadece bir tahıl olmakla kalmaz, aynı zamanda oldukça besleyici bir sebzedir.

İnsan vücudu 20 farklı amino aside ihtiyaç duyar. Bu amino asitlerin tümü oldukça önemlidir. Fakat bunların 9 tanesi esansiyel amino asitlerdir ve mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Arpa otu sağladığı amino asitler sayesinde kasların, kan damarlarının ve kemik iliğinin onarılmasına yardımcı olur.

Arpa çimi bahsettiğimiz esansiyel amino asitler bakımından eksiksizdir ve bu yüzden dünyadaki en besleyici gıdalardan biri sayılır. Özellikle bitki bazı beslenen kişiler için ihtiyaç duydukları beslenmeyi elde etmelerine yardımcı olur ve her amino asidi sağlar.

Arpa otu, özellikle meyve sularına ve smoothielere toz halinde eklendiğinde oldukça popüler ve keyifli bir içeceğe dönüşebilir. Elbette başka malzemeler olmadan da yalnızca yeşil bir meyve suyu olarak tüketilebilir. Her iki durumda da etkileyici besinsel faydaları olan lezzetli bir içecek olacaktır.

Arpa Otunun Sağlığa Faydaları

Arpa otu içerdiği mineral, vitamin ve antioksidanlar sayesinde sağlığa çok çeşitli faydalar sağlar. Örneğin içerisinde insan vücudundaki en yaygın dördüncü mineral olan magnezyumu bolca barındırır. Magnezyum üç yüzden fazla enzim reaksiyonunun çok önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda enerji üretimi ve glikoz kontrolü için oldukça önemlidir. Tüm bunlar magnezyumu insan sağlığı için gerekli kılar.

Arpa otu A ve C gibi antioksidan görevi gören vitaminler bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminler hücrelere zarar verebilecek serbest radikallere karşı savaşır. Serbest radikallerin vücuttan atılarak meme ve kolon kanseri gibi problemlerin riskini azaltır.

Kalsiyum, kemik sağlığı için hayati bir öneme sahiptir. Arpa otunun içerdiği kalsiyum sayesinde osteoporoz (kemik erimesi) gibi problemlerin önüne geçilir. Ayrıca arpa çiminde bulunan fosfor ile bir birleştiğinde diş sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Arpa otu oldukça iyi bir diyet lifi kaynağıdır. Sağladığı çözünür ve çözünmez lifler sindirime farklı şekillerde yardımcı olur. Çözünmeyen lifler, bağırsakta yaşayan iyi bakterileri besleyerek yiyeceklerin daha kolay sindirilmesini sağlar. Çözünür lifler ise midenin şekeri daha yavaş bir şekilde emmesine yardımcı olarak kan şekeri ve kolesterol seviyesinin daha düşük olmasını sağlar.

Son Yazılar