Başlık metninizi buraya ekleyin
spordan önce

Spordan Önce ve Sonra Nasıl Beslenmeliyiz?

Hangi fiziksel aktiviteyi yapıyor olursanız olun, yapılan antrenmanın başarılı olabilmesi için yeterli ve dengeli bir beslenme programının takip edilmesi oldukça önemlidir. Spordan önce ve sonra doğru bir beslenme programı uygulamanız sonuçlarınızı olumlu şekilde etkiler. Elbette beslenme planınız spor etkinliğinize yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlığınızı da korumalıdır.

Spordan Önce Nasıl Beslenilmeli?

Zamanlama önemlidir. Yemek için en ideal zaman antrenmandan 1 ila 3 saat öncesidir. Antrenmandan hemen önce beslenmek bazı mide problemlerine sebep olabilir. Bunun sebebi, antrenman sırasında kaslarınıza daha fazla kan gitmesi ve sindirim için daha az kan kalmasıdır. Antrenman öncesindeki yemek çok yüksek kalorili olmamalı ve hafif bir ara öğün şeklinde tüketilmelidir.

Karbonhidratlı bir atıştırma yapın. Karbonhidrat enerji demektir. Onları tükettiğinizde glikoza dönüşerek kas hücrelerinize girerler. Bu maksimum kapasitede antrenman yapmanız için size yakıt vermesi anlamına gelir. Genelde sporcu diyetlerinde karbonhidratlar günlük alınan enerjinin yaklaşık %45-60’ını oluşturur. Antrenman süreniz, almanız gereken karbonhidrat miktarını etkileyebilir. Eğer dayanıklılık antrenmanlarında daha fazla enerjiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden karbonhidrat miktarını daha yüksek seviyelerde tutabilirsiniz.

Proteinleri unutmayın. Karbonhidratlara ek olarak, özellikle ağır antrenmanlar yapıyorsanız antrenmandan önce biraz protein tüketmek iyi bir fikir olabilir. Ağırlık kaldırma gibi kuvvet antrenmanları kas liflerinde yırtıklara sebep olabilir. Vücudunuzun kasları eskisinden daha güçlü hale getirmesi için proteinlere ihtiyacı vardır.

Bol su için. Spor salonuna gitmeden önce vücudunuzu nemlendirmek en iyisidir. Antrenmanda sıvı ihtiyacı her insan için farklılık gösterse de antrenmandan 2 ila 3 saat önce iki bardak su ve antrenmandan 10 ila 20 dakika önce bir bardak su içmek etkili olabilir.

Spordan Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tekrar su için. Antrenman sırasında terlerken kaybettiğiniz su miktarını en kısa sürede yenilemek, en az beslenme kadar önemlidir. Eğer antrenmanlarınız 90 dakikadan uzunsa bir sporcu içeceği sıvı dengesine yardımcı olabilir.

Yarım saat içerisinde beslenin. Özellikle yoğun bir antrenman yaptıysanız vücudunuz maksimum seviyede çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi tüketmiştir. Eğer tam bir öğün yeme fırsatınız yoksa antrenmanınızdan sonra ufak bir atıştırma yapabilirsiniz.

Karbonhidrat ve proteinleri beraber alın. Antrenman sonrası tüketilen yiyeceklerin özenle seçilmesi oldukça önemlidir. Tatlı veya yüksek yağlı besinler tüketilmemeli, karbonhidrat ve proteinler beraber alınmalıdır.

Son Yazılar