Başlık metninizi buraya ekleyin
saglikli beslenme

Sağlıklı Beslenme İpuçları

Sağlıklı beslenme, çoğu insanın zannettiği gibi yalnızca katı sınırlamalar veya kendinizi sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum bırakmak ile ilgili değildir. Bunların aksine daha iyi hissetmek, daha fazla yaşam enerjisine sahip olmak ve ruh halinizi yükseltmekle ilgilidir.

Sağlıklı beslenme her zaman karmaşık ve zor olmak zorunda değildir. Bu konuda birçok çelişkili beslenme ve diyet tavsiyeleri olduğunu kolayca söyleyebiliriz. Birçok insan için tüm bunlar kafa karıştırıcı ve düzenli şekilde uygulamak zor olabilir. Ama gerçek şu ki sağlıklı bir beslenmenin temeli, işlenmiş gıdalar yerine mümkün olduğunca gerçek gıdalar tüketmektir.

Size bahsedeceğimiz basit ipuçlarını kullanarak hem kafa karışıklığını ortadan kaldırabilir hem de lezzetli ve besleyici şekilde beslenerek nasıl sağlıklı beslenebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmenin Temelleri

Bilinenin aksine sağlıklı şekilde beslenmek için her zaman belirli kategorilerdeki yiyeceklerin çıkarılması gerekmez. Bunun yerine tüm kategorilerden en sağlıklı yiyecekleri seçmek daha iyi olacaktır.

Protein, ruh halinizi destekler ve size devam etmek için gereken enerjiyi verir. Böbrek rahatsızlığı olan insanlar için çok fazla protein tüketmek zararlı olabilir ancak yapılan araştırmalar yaşlandıkça daha yüksek kaliteli proteine ihtiyaç duyduğumuzu göstermektedir. Bunun için mutlaka hayvansal ürün tüketilmesi gerekmez. Bitki bazlı protein kaynakları da ihtiyaç duyulan proteinin karşılanmasını sağlayabilir.

Bilinen en büyük yanlışlardan biri de her yağın zararlı olduğudur. Oysa kötü yağlar belirli hastalıklara sebep olurken, iyi yağlar beyninizi ve kalbinizi korumaya fayda sağlayabilir. Özellikle omega-3 gibi sağlıklı yağlar fiziksel sağlığı iyileştirdiği gibi duygusal sağlığınız için de hayati öneme sahiptir. Diyetinize daha fazla sağlıklı yağ eklemek ruh halinizi iyileştirerek sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir.

Karbonhidratlar, vücudun enerji kaynaklarından biridir. Ancak bu enerjiyi şeker ve rafine karbonhidratlardan ziyade sebze, meyve ve kepekli tahıllardan karşılamak çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Beyaz ekmek, hamur işi, şeker gibi sağlıksız ürünlerden uzak durmak kan şekerinde ani yükselmelerin ve bel çevresinde meydana gelen yağlanmaların önüne geçebilir.

Yeterince kalsiyum almamak anksiyete, depresyon veya uyku sorunu gibi problemlere yol açabilir. Bu yüzden diyetinize kalsiyum açısından zengin besinleri dahil etmek ve kalsiyuma yardımcı olması için magnezyum, D ve K vitaminlerini yeterli miktarda almak oldukça önemlidir.

Tahıllar, kuruyemişler ve fasulye gibi lif oranı yüksek besinler tüketmek kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltır. Ayrıca cilt sağlığınıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Son Yazılar