Başlık metninizi buraya ekleyin
Beslenmede Mikro Besin

Beslenmede Mikro Besin ve Makro Besin

Mikro besin ve makro besin terimlerini daha önce hiç duymuş muydunuz? Sağlık, beslenme veya diyet gibi konular hakkında konuşurken hepimiz besinler hakkında pek çok şey duymuş olsak da bu terimler hakkında genellikle yeterli bilgiye sahip değiliz. Oysa mikro ve makro besin içeren yiyecekleri bilmek ve diyetleri buna yoğunlaşarak oluşturmak bizlere çok daha sağlıklı bir yaşam ve farkındalık kazandıracaktır. Dilerseniz gelin şimdi bu besinler hakkında çok daha fazlasını öğrenelim.

Vücudumuzun yaşamak ve gelişmek için çok farklı çeşitte besine ihtiyacı vardır. Bu besinler her zaman yediğimiz yiyecek ve içeceklerden karşılanabilir. Yemekleri çoğu zaman tadını beğendiğimiz için seçiyor olsak da vücudumuz bu yiyecekleri parçalayarak içindeki besinleri ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanır. Televizyon karşısında yediğimiz meyvelerden arkadaş buluşmalarında içtiğimiz limonatalara kadar yediğimiz ve içtiğimiz her şey vücudumuzun kullandığı besinleri içerir. İşte tüm bunlara mikro besin ve makro besin denir.

Makro besin ve mikro besin arasındaki fark nedir?

Besin ögeleri 6 gruba ayrılır ve bunlar karbonhidratlar, yağlar, proteinler, su, vitamin ve minerallerdir. Makro besinler karbonhidratlar, yağlar ve proteinler olarak sınıflandırılabilir. Bu besinler kalori sayarken aşina olduğumuz enerji veren besin ögeleridir. Mikro besinler ise vitamin ve minerallerdir. Bu besinler vücudumuz sağlığı için hayati bir öneme sahiptir. Vücudumuzun mikro besin ihtiyacı genellikle makro besinleri içeren gıdaların tüketilmesiyle karşılanır.

Yağ, protein ve karbonhidratlar tüm gıdalarda bulunabilirken, birçok gıda mikro besinleri yeterli miktarda içermez. Bu yüzden yalnızca düşük miktarda mikro besin içeren gıdaları tüketmek oldukça zararlı olabilir. Örneğin işlenmiş gıdalardan oluşan bir beslenme mikro besinler açısından oldukça düşüktür. Bunun aksine sebze, meyve ve işlenmemiş hayvansal ürünlerden (organik veya otla beslenen) oluşan bir diyet mikro besinler açısından oldukça yüksek olacağı için vücudumuz sağlığı için de son derece faydalı olacaktır.

Elbette mikro besin ögeleri içeren yiyecekler yemek her zaman mümkün olmayabilir. Vücudunuza ihtiyaç duyduğu mikro besinleri eklemenin kolay ve sağlıklı bir yolu da Buğday Çimi Tozu’nu günlük rutininize dahil etmektir. Magnezyum, A,B,K vitaminleri, demir, C vitamini ve kalsiyum içeren Buğday Çimi Tozu’nu meyve sularına, yemek ve salatalara ekleyerek daha sağlıklı besinler hazırlayabilirsiniz.

Son Yazılar