Başlık metninizi buraya ekleyin
kinoa

Kinoa Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kinoa; yenilebilir tohumlardan oluşan bir bitkidir. Protein, vitamin, mineral ve lif açısından zengindir. Genellikle tahıl olarak bilinse de tahıl değildir. Bununla birlikte besinler açısından benzer olduğu ve tahıl taneleriyle aynı şekilde tüketildiği için “sahte tahıl” olarak adlandırılır.

Kinoanın 3000’den fazla çeşidi vardır. Ancak en çok tüketilen kinoa tohumları kırmızı, siyah ve beyaz tohumlardır. En yaygın tüketilen ve kısa sürede pişirilen çeşidi beyaz kinoadır. Kırmızı çeşidi, lezzet açısından ön plandadır. Siyah kinoa ise genellikle gevrek olarak tercih edilmektedir.

Kinoa Besin Değerleri

Kinoa; folat, magnezyum, çinko ve demir dahil olmak üzere bir dizi önemli besin için iyi bir kaynaktır. Ayrıca tok hissetmenize yardımcı olan ve birçok işlev için önemli rol oynayan lif ve protein gibi besinler açısından da zengindir.

Bir su bardağı (185 gram) pişmiş kinoanın içerdiği besinler şunlardır:

 • Kalori: 222
 • Protein: 8 gram
 • Yağ: 3,5 gram
 • Karbonhidrat: 39 gram
 • Lif: 5 gram
 • Folat: Günlük ihtiyaç duyulan değerin %19’u
 • B6 Vitamini: Günlük ihtiyaç duyulan değerin %13’ü
 • Bakır: Günlük ihtiyaç duyulan değerin %39’u
 • Manganez: Günlük ihtiyaç duyulan değerin %51’i
 • Magnezyum: Günlük ihtiyaç duyulan değerin %28’i
 • Potasyum: Günlük ihtiyaç duyulan değerin %7’si
 • Fosfor: Günlük ihtiyaç duyulan değerin %22’si

Kinoanın Besinsel Faydaları

Kinoanın içerdiği besinler çok çeşitli sağlık yararları sunar. En önemli faydaları şunlardır:

Antioksidan ve Anti-İnflamatuar Bitki Bileşenleri İçerir

Kinoanın içeriğindeki bitki bileşenleri, sağlığa çeşitli şekillerde fayda sağlar. Özellikle kuersetin ve kaempferol kinoada bulunan ana flavonodilerdir.

Bu bitki bileşenleri, anti-inflamatuar niteliklere sahiptir. Vücutta antioksidan görevi görür. Serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hücre hasarından korur. Flavonoidler açısından zengin gıdalar tüketmek, genel sağlığı iyileştirmeye ve belirli hastalıklara karşı korumaya yardımcı olur.

Yüksek Lif İçerir

Kinoanın önemli faydalarından biri yüksek lif içeriğidir. 1 su bardağı (185 gram) pişmiş kinoanın içerisinde 5 gram lif vardır. Bu da 28 gramlık günlük ihtiyaç duyulan değerin %18’ine karşılık gelir. Kinoanın lif içeriği, esmer pirinç gibi diğer birçok popüler tahıldan çok daha fazladır.

Diyetinize lif açısından zengin gıdalar eklemek, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder. Ayrıca bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri besleyerek sindirim sağlığınızı desteklemeye yardımcı olur.

İyi Bir Protein Kaynağıdır

185 gramlık kinoanın içerisinde 8 gram protein vardır. Vücudunuzun kendi başına yapamadığı dokuz temel amino asidin hepsini içerir. Kinoayı diyetinize dahil etmek günlük protein ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur.

Özellikle veganlar gibi bitki bazlı diyet uygulayanlar için harikadır. Fasulye veya karışık sebzelerle birleştirerek kısa sürede protein açısından zengin bir yemek yapabilirsiniz.

Son Yazılar