Başlık metninizi buraya ekleyin
kemik sağliğı

Kemik Sağlığını Destekleyen Gıdalar Nelerdir?

Kemiklerin vücudunuzda birçok önemli rolü vardır. Yalnızca hareket etmenize ve dik durmanıza yardımcı olmaz. Aynı zamanda hassas iç organlarınızı korumaya ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve fosfor gibi önemli mineralleri depolamaya yardımcı olur. Bu nedenle kemik sağlığını desteklemek oldukça önemlidir.

Vücudunuz sağlıklı kemikler için yeterli miktarda kalsiyuma ve D vitaminine ihtiyaç duyar. kemik yapıcı besinlerden yeterince almamak, düşük kemik kütlesi riskini büyük ölçüde artırır. Kötü kemik sağlığı, nihayetinde raşitizm ve kemik erimesi gibi durumlara neden olur. Ayrıca yaşamın ilerleyen dönemlerinde düşme nedeniyle kemik kırılma riskini artırır. Neyse ki, diyetinize ekleyebileceğiniz bazı gıdalar güçlü kemikler oluşturmanıza ve yaşlandıkça onları korumanıza yardımcı olabilir!

Kemik Sağlığını Destekleyen 5 Gıda

Sağlıklı kemikleri desteklemenin yanı sıra çok çeşitli sağlık faydaları elde etmek için aşağıdaki gıdaları diyetinize eklediğinizden emin olun!

Süt Ürünleri

Kemik sağlığı söz konusu olduğunda süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin gündeme gelmesinin güçlü bir nedeni var. Bu gıdaların her biri kemik gücüne ve yapısına katkıda bulunan ana besin maddesi kalsiyum ile yüklüdür.

Tam veya yağsız süt ürünlerini seçmek sizin tercihine bağlıdır. Ancak özellikle kilo vermeye çalıştığınız bir dönemdeyseniz, daha az yağlı ürünlere yönelmeniz en iyisidir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler bir miktar kalsiyum içerir. Aynı zamanda kemik sağlığı için gerekli olan magnezyum ve fosfor olmak üzere iki besin sağlar. Magnezyum, kemiklerdeki kalsiyumu emmenize ve tutmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte, fosfor da kemiklerinizin önemli bir bileşenidir. Vücudunuzdaki fosforun yaklaşık %85’i kemiklerinizde ve dişlerinizde bulunur.

Ceviz, fındık, yer fıstığı, Antep fıstığı ve leblebi de dahil olmak üzere tercih edebileceğiniz çok sayıda kuruyemiş vardır. Ancak badem en iyi seçeneklerden biridir. Bir avuç badem magnezyum ve fosfor bakımından ihtiyacınızın büyük bir bölümü karşılar.

Tohumlar

Kuruyemişler gibi tohumlar da kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerir. Ayrıca kolesterolü düşürebilen omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Bu çoklu doymamış yağ asitleri, vücuttaki iltihaplanmayı azalmaya yardımcı olur. Ayrıca sinir sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlar.

Chia tohumu, keten tohumu ve susam tohumları diyetinize ekleyebileceğiniz en harika tohumlardır. Diyetinize daha fazla tohum eklemek için, en sevdiğiniz salataların üzerine bir miktar susam serpmeyi deneyin!

Turpgiller

Turpgiller familyasındaki yeşil yapraklı sebzeler, K vitamini ve kalsiyum gibi kemik sağlığını destekleyen çok çeşitli besinler sağlar. Özellikle K vitamini, sağlıklı kemikler oluşturmaya yardımcı olmak için kalsiyumla birlikte çalışır.

Turpgiller arasında lahana, brokoli ve ıspanak gibi bazı sebzeler bulunur. Bu sebzeleri damak zevkinize göre diyetinize dahil edin ve K vitamini, A vitamini, kalsiyum ve magnezyum olmak üzere kemik sağlığınızı destekleyen besinlerden faydalanın!

Yağlı Balıklar

Diyetiniz yeterli miktarda D vitamini sağlamıyorsa somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar en iyi tercihlerdir. Bu yağlı balıkların her biri en iyi D vitamini kaynakları arasındadır. D vitamini, kemik büyümesinde ve şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca bağırsakların kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Kemikleri güçlendiren bir akşam yemeği için sotelenmiş pazı eşliğinde biraz pişmiş somon deneyin.

Son Yazılar