Başlık metninizi buraya ekleyin
fonksiyonel beslenme

Fonksiyonel Beslenme Nedir? Nasıl Uygulanır?

Fonksiyonel beslenme, beslenme önerileri verirken kişinin sağlığının, diyetinin ve genel yaşam tarzının her yönünü göz önünde bulundurma uygulamasıdır. Kişinin aktivite düzeyleri, çevre veya kronik hastalığı gibi gıda seçimlerini etkileyebilecek birçok faktörü dikkate alarak bütüncül bir yaklaşım ortaya koyar.

Standart bir beslenme, bir gıda veya gıda grubunun sağlık üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerine odaklanır. Fonksiyonel beslenme de bu gerçekleri dikkate alır. Ancak bunun yanında bireyin fizyolojik yapısı, nasıl yaşadığı, ne sıklıkla hareket ettiği ve stres düzeyleri gibi bir dizi faktörü de ele alır. Fonksiyonel beslenmeye göre bir gıda veya gıda grubunun iyi olarak tanımlanması, herkes için iyi olabileceği anlamına gelmez. Tek bir bedenin herkes için geçerli olmadığı fonksiyonel beslenmenin kurallarından biridir.

Fonksiyonel bir beslenme kişiselliği temsil eder. Kişinin yaşam tarzına dayalı olarak sağlığını optimize etmenin kişisel bir yöntemidir. Bu yüzden genel yemek planları ve uygulamaları yoktur. Çünkü her bir kişi farklıdır.

Fonksiyonel Beslenme İçin Temel Adımlar

Temel Besinlere Odaklanın.

Tükettiğiniz yiyeceklerin bileşenleri tüm vücudunuzun yapı taşlarının oluşturur. Vitaminler, mineraller, amino asitler, probiyotikler, kompleks karbonhidratlar ve birçok besin vücudunuzu sağlıklı tutmak için hayati önem taşır. Vücudunuzu her gün ihtiyaç duyduğu şeyle besleyerek sisteminizi sağlıklı duruma hazırlayabilirsiniz.

Toksik Büyüme Koşullarından Kaçının.

Günümüzde tükettiğimiz birçok gıdanın tam olarak ne içerdiğini anlamak çok önemlidir. Fabrikada yetiştirilen hayvan ürünleri, GDO’lu ürünler ve katkı maddeli ürünler sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Bu yüzden aldığınız gıda ürünlerinin tam olarak ihtiyacınız olanı içerdiğinden ve sağlıksız maddeler içermediğinden emin olun.

Kaliteli Gıdaları Tercih Edin.

Tükettiğiniz gıdaların içindeki bileşenler vücudunuzun ne kadar iyi çalışacağını belirler. Bu yüzden abur cubur gibi sağlıksız gıdalar tüketmek, ihtiyacınız olan besinleri almanızı engelleyecek ve sisteminizi olumsuz etkileyecektir.

Bağırsak Sağlığınıza Öncelik Verin.

Bağışıklık sisteminizin %80’inden fazlası bağırsakta bulunur. Düzgün çalışmadığı takdirde enfeksiyon ve iltihaplanmalara sebep olabilir. Bu yüzden bağırsağınızla ilgilenmek, onu faydalı bakterilerle sağlık tutmak önemlidir.

Mikrobiyomunuza Yön Verin.

Sağlıklı sindirim, mideniz ve bağırsaklarınızda güçlü bir faydalı mikrop kaynağı olmadan gerçekleşmez. Bağırsağınızda, vücudunuzu oluşturan tüm hücrelerden on kat daha fazla bakteri vardır. Bu bakteriler topluca mikrobiyom olarak adlandırılır. Bunlar, bağışıklık sistemi, zihinsel sağlık ve hafıza oluşumu gibi bir dizi sağlık sürecinden sorumludur. Probiyotikler bakımından zengin yiyecekler tüketmek, mikrobiyal seviyelerinizin yüksek kalmasını, böylece bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasını sağlar.

Son Yazılar