Başlık metninizi buraya ekleyin
alkali-diyet

Alkali Diyet Nedir?

Alkali diyet, asit oluşturan gıdaları alkali gıdalarla değiştirmenin sağlığınızı iyileştireceği fikrine dayanır. Alkali diyetin temeli, tükettiğimiz gıdaların vücudumuzun pH dengesini etkilemesidir.

Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesi kimyasal bir reaksiyon içerir. Bir eşyanın yandığında geride bir kül kalıntısı bırakması gibi yediğiniz yiyecekler de metabolik atık olarak bilinen bir kül kalıntısı bırakır. Bu atıklar; alkali, nötr veya asidik olabilir. Alkali diyete göre, metabolik atıklar vücudunuzun asitliğini doğrudan etkileyebilir. Eğer asidik kalıntı bırakan yiyecekler yerseniz kanınız daha asidik hale gelir. Tam tersi şekilde, alkali kül bırakan yiyecekler de kanınızı daha alkali hale getirecektir.

Bu düşünceye göre asidik kül, sizi hastalıklara karşı savunmasız bırakırken; alkali kül koruyucu bir görev üstlenir. Asidik kül bırakan gıda bileşenleri arasında protein, fosfat ve kükürt bulunur. Alkali kül bırakan bileşenler ise kalsiyum, magnezyum ve potasyumdur.

pH bir gıdanın ne kadar asidik veya alkali olduğunun bir ölçüsü olarak kabul edilir. pH değerleri 0-14 arasında değişir.

  • Asidik: 0-7
  • Nötr 7
  • Alkali 7-14

Alkali diyete göre, yüksek miktarda asidik gıda tüketmek vücudunuza zarar verirken; alkali veya nötr gıdalar sağlığınızı iyileştirebilir.

Alkali Diyet Uygularken Hangi Besinleri Tüketebilirsiniz?

Alkali diyetin temel dayanağı, pH listesinde üst sırada yer alan ve protein, yağ ve karbonhidrat için kabul edilebilir aralıkta olan gıdaları tüketmektir. Bu gıdalardan bazıları şunlardır:

  • Meyveler: elma, kayısı, limon suyu, portakal, şeftali, armut
  • Sebzeler: kuşkonmaz, brokoli, havuç, salatalık, kereviz, yeşil fasulye
  • İçecekler: alkali diyette ölçülü olduğu sürece alkol ve kahve içebilirsiniz. Hafif asitli kahve, kırmızı ve beyaz şarap bunlardan bazılarıdır.

Alkali Diyette Hangi Besinleri Tüketemezsiniz?

Alkali diyet, meyve ve sebze alımını artırırken; sodyum ve doymuş yağ oranı yüksek işlenmiş gıdaların tüketimini azaltır. Alkali diyette tüketemeyeceğiniz bazı gıdalar şunlardır:

  • Proteinler: kırmızı et, kümes hayvanları, balık
  • Karbonhidratlar: çörek, kek, mısır gevreği, kraker, patates

Alkali Diyetin Faydaları

Alkali beslenme, bol miktarda meyve, sebze ve su içerir. Bunlar sağlığınız için iyidir. Ayrıca şeker ve işlenmiş gıdalardan kaçınmanızı sağladığı için sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi destekler.

Alkali bir diyet uyguladığınızda daha yüksek kalorili ve daha yüksek yağlı seçenekler yerine meyve ve sebzelere yönelirsiniz. Çok fazla sodyum içeren hazır gıdalardan da uzaklaşırsınız. Bu kalp sağlığınız için mükemmel bir haberdir. Çünkü bu adımlar kalp hastalığı için büyük risk faktörleri olan kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Bazı araştırmalar, hayvansal protein gibi asit üreten gıdalardan kaçınan; sebze ve meyve gibi gıdalara odaklanan diyetlerin böbrek taşını önlemeye, kemikleri ve kasları güçlü tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bel ağrısını azaltması ve tip-2 diyabet riskini düşürmesi diğer faydalarıdır.

Son Yazılar