Başlık metninizi buraya ekleyin
kolajen

Kolajen Nedir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Kolajen; sağlıklı eklemlerden ve cilt elastikiyetinden veya esnekliğinden sorumlu bir proteindir. İnsan vücudunda en fazla bulunan proteindir. Kemiklerinizde, kaslarınızda ve kanınızda bulunur. Cildinizin dörtte üçünü ve vücudunuzdaki proteininin üçte birini oluşturur.

Tendonlar, bağlar, deri ve kaslar dahil olmak üzere çeşitli vücut kısımlarını oluşturan bağ dokularının ana bileşeni kolajendir. Cildinize yapı kazandırmak ve kemiklerinizi güçlendirmek gibi birçok önemli işleve sahiptir.

İnsanlar yaş aldıkça mevcut kolajenleri parçalanır ve vücudun daha fazlasını üretmesi zorlaşır. Uzmanlar, bunun cilt yaşlanmasına katkı sağlayacağını düşünüyor. Bu yüzden birçok cilt bakım ürün kolajenin formlarını içermektedir.

Kolajen İçeren Gıdalarda Nelerdir?

Kolajen, hayvanların bağ dokularında bulunur. Bu nedenle tavuk derisi, domuz derisi, sığır eti ve balıklar gibi gıdalarda bulunur.

C vitamini kolajenin sentezi için oldukça önemlidir. Bu yüzden yeterli miktarda C vitamini aldığınızdan emin olmanız gerekir. Turunçgiller, brokoli ve dolmalık biber gibi yiyecekler C vitamini açısından oldukça zengindir.

Ayrıca gıdalarda yapı taşı olarak bulunan amino asitleri birleştirilerek vücutta doğal olarak kolajenin üretilmesi sağlanır. Vücudunuzun kolajen üretmesi için şunlara ihtiyacı vardır:

  • Prolin: yumurta akı, süt ürünleri, lahana ve mantarda bulunur.
  • Glisin: tavuk derisi, domuz derisi ve protein açısından zengin diğer gıdalarda bulunur.
  • Çinko: kabuklu deniz ürünleri, nohut, mercimek, fasulye, peynir ve çeşitli tohumlarda bulunur.
  • Bakır: kakao tozunda, susamda ve mercimekte bulunur.

Kolajenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığını iyileştirir. Cildin güçlendirmesinde olduğu kadar nemlenmesinde de kolajenin önemli bir rolü vardır.

Eklem ağrılarını hafifletebilir. Kolajenler, eklemleri koruyan kauçuk benzeri doku olan kıkırdağınızın bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

Kemik kaybını önleyebilir. Kemikleriniz çoğunlukla onlara güç ve yapı veren kolajenden oluşur. Birçok çalışma kolajen takviyelerinin kemik yıkımını engellemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kas kütlesini artırabilir. İskelet kasının önemli bir bileşeni, vücutta en fazla bulunan protein olan kolajendir. Araştırmalar takviyelerin, kas kütlesi kaybı olan kişilerde kas kütlesini artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Kalp sağlığını iyileştirebilir. Yeterli kolajenin olmaması atar damarların daha az esnek ve elastik olmasına sebep olabilir. Bu da kalp krizi ve felç ile sonuçlanabilir.

Ayrıca kilo kaybını teşvik etmesi, saçların ve tırnakların gücü artırması, ruh halini iyileştirmesi ve kaygı semptomlarını azaltması gibi faydaları da bulunur.

Son Yazılar