Başlık metninizi buraya ekleyin
demir eksiklgi

Demir Eksikliğine İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Demir, kırmızı kan hücrelerinin bir parçası olarak vücudunuza oksijen taşımak gibi önemli işlevleri olan temel bir besindir. Vücudun birçok işlevini desteklemek için onu belirli gıdalardan almanız gerekir. Yeterli demir olmadan vücudunuz, oksijeni vücudun çeşitli dokularına oksijen taşıyan hemoglobin üretemez. Sonuç olarak, kendinizi yorgun, zayıf veya sinirli hissedebilirsiniz. Bu yüzden diyetinize demir eksikliğine iyi gelen gıdaları eklemeniz oldukça önemlidir.

Demir Eksikliğine İyi Gelen 5 Gıda

Günlük demir ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacak pek çok iyi seçenek vardır. İşte demir içeriği yüksek 5 sağlıklı gıda!

Ispanak

Ispanağın birçok sağlık faydası vardır ve kalori miktarı oldukça düşüktür. 100 gram ıspanak, yaklaşık olarak 2,7 mg demir içerir. Bu, günlük demir ihtiyacının %15’ine karşılık gelir.

Demir emilimini önemli ölçüde artıran C vitamini açısından da zengindir. Ayrıca bol miktarda karotenoid içerir. Karotenoidler iltihaplanmayı ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlardır. Ispanak ve diğer yapraklı yeşillikleri tüketmek vücudunuzun karotenoidleri emmesine yardımcı olur.

Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri hem lezzetli hem de oldukça besleyicidir. Çoğu kabuklu deniz ürünü demir açısından yüksektir. Ancak istiridye ve midye özellikle en iyi kaynaklardır. 100 gram istiridye, 3 mg’a kadar demir içerebilir. Bu da günlük demir ihtiyacının yaklaşık %17’sine karşılık gelir.

Ayrıca diğer birçok besin açısından da zengindir. Kabuklu deniz ürünleri, kanınızdaki iyi kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olabilir.

Baklagiller

Baklagiller besinlerle doludur. En yaygın baklagiller; fasulye, mercimek, nohut ve bezelyedir. Bunlar, özellikle vejetaryenler için harika bir demir kaynağıdır. Bir fincan (198 gram) pişmiş mercimek, 6,6 mg demir içerir ve günlük demir ihtiyacının %37’sini karşılar.

Baklagiller; folat, potasyum ve magnezyumun iyi kaynaklarındandır. Bununla birlikte kalori alımını azaltan ve tokluk hissini artıran lif bakımından da zengindir. Demir emilimini en üst düzeye çıkarmak için baklagilleri domates ve turunçgil gibi C vitamini açısından yüksek gıdalarla birlikte tüketin.

Brokoli

Brokoli, inanılmaz derecede besleyici bir sebzedir. 156 gram pişmiş brokoli, 1 mg demir içerir. Bu, günlük demir ihtiyacının %6’sına karşılık gelir. Ayrıca vücudunuzun demiri daha iyi emmesine yardımcı olan C vitamini bakımından zengindir. Günlük tavsiye edilen C vitamini miktarının %112’sini sağlar.

Bununla birlikte aynı porsiyondaki bir brokoli, folat açısından da yüksektir. 5 gram lif ile birlikte bir miktar K vitamini sağlar. Kansere karşı etkili olan indol, sülforafan ve glukosinolat gibi bitki bileşenlerini içerir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, lezzetli olduğu kadar da besleyicidir. 28 gramlık bir porsiyonu günlük demir ihtiyacınızın %19’una karşılık gelen 3,4 mg demir içerir. Aynı zamanda günlük demir ihtiyacının %56’sını ve günlük magnezyum ihtiyacının %15’ini karşılar.

Ayrıca bağırsaklarınızı iyi bakterileri besleyen prebiyotik lif içerir.

Son Yazılar