Başlık metninizi buraya ekleyin
chia tohumu

Chia Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu, küçük boyutuna rağmen besin açısından oldukça zengindir. Lif ve omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biridir. Ayrıca yüksek miktarda kaliteli protein, mineral ve antioksidan içerir. Bu yüzden birçok besinsel faydası vardır. Bu faydalarının yanında Chia tohumları çok yönlüdür ve birçok tarif için kullanılabilir. Yulaf lapasına eklemek, salata ve yoğurdun üzerine serpmek için idealdir.

Chia Tohumunun Faydaları

Chia tohumlar, mükemmel bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır. Bu besinlerin sağlık üzerinde birçok önemli faydası vardır.

Chia Tohumu Yüksek Miktarda Lif İçerir

Yüksek lif alımı, gelişmiş bağırsak sağlığı ve birçok hastalık riskinin düşük olması ile bağlantılıdır. Yeterli miktarda lif içeren bir diyet, kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemini sağlıklı tutar.

Chia tohumları, günlük lif ihtiyacının büyük çoğunluğunu karşılayabilir. 28 gram Chia tohumunda yaklaşık 9,75 gram lif vardır. Bu, günlük tavsiye edilen lif miktarının %30’unu karşıladığı anlamına gelir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sindirim sağlığına faydalarının yanı sıra lif, uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Bu yüzden ideal bir kiloya ulaşmak isteyenler için lifli gıdalar büyük bir fayda sağlar.

Chia tohumunun içerdiği çözünür lif, suyu emerek midenizde genişlemesine ve yediğinizde tokluk hissinin artmasına sebep olur. Daha az yemenize rağmen daha tok hissetmenizi ve sağlıklı bir kiloyu korumanızı sağlar.

Kan Şekeri Seviyelerini İyileştirir

Optimal sağlık için sağlıklı kan şekeri seviyelerine sahip olmak önemlidir. Chia tohumları, vücudun glikoz salma hızını yavaşlatır ve karbonhidrat tüketiminden sonra kan şekerindeki ani artışı azaltır.

Ayrıca yüksek miktarda lif içerdiği için insülin direncini azaltmaya ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Araştırmalar metabolik sendrom, tip-2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Omega-3 İçerir

Chia tohumları, yüksek miktarda omega-3 içerir.

Omega 3 yağ asitleri hem vücudunuz hem de beyniniz için oldukça önemlidir. Yüksek miktarlardaki alımı, kalp krizi riskini ve bununla ilişkili diğer risk faktörlerini azaltır. Bu, Chia tohumunun, kalp sağlığını destekleyen bir diyete mükemmel bir katkı sağladığı anlamına gelir.

Kemik Sağlığını Destekler

Chia tohumları, magnezyum ve fosfor dahil olmak üzere kemik sağlığı için hayati öneme sahip olan besinleri içerir. Bu yüzden kemik, kas ve sinir işleyişi için oldukça faydalıdır. Ayrıca 28 gram Chia tohumu, günlük tavsiye edilen kalsiyum miktarının %18’ini içerir.

Son Yazılar