Başlık metninizi buraya ekleyin
magnezyum

Magnezyum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Magnezyum, insan vücudunda 300’den fazla enzim reaksiyonunda rol oynayan önemli bir mineraldir. Sağlıklı kaslar, sinirler, kemikler ve kan şekeri seviyeleri için gerekli olan bir besindir. Ayrıca kan basıncını düzenlemek ve bağışıklık sistemini desteklemek gibi birçok işlevi vardır. Kalbiniz, kan şekeri seviyeleriniz ve ruh haliniz dahil olmak üzere birçok konuda faydası vardır.

Magnezyum Kaynakları Nelerdir?

Doğal magnezyum kaynakları şunlardır:

  • Ispanak başta olmak üzere koyu yapraklı yeşil sebzeler
  • Fındık
  • Fasulye
  • Bezelye
  • Soya fasulyesi
  • Tam tahıllı gıdalar
  • Avokado
  • Yoğurt
  • Bitter Çikolata

Magnezyumun Faydaları Nelerdir?

Magnezyumun, kan şekeri seviyelerini düzenlemekten atletik performansı artırmaya kadar birçok faydası vardır. İşte magnezyumun kanıta dayalı 5 faydası!

Depresyonla Savaşır

Magnezyum, beyin işlevinde ve ruh halinde kritik bir rol oynar. Stres, depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur.

8 haftalık bir çalışma, magnezyumun günlük 500 mg alımının, bu mineral eksikliği olan kişilerde depresyon semptomlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Magnezyumun kalbinizi sağlıklı ve güçlü tutmada da önemli bir rolü vardır. Kan basıncını düşürmeye ve kalp hastalığı için çeşitli risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olur.

Araştırmalar, magnezyum takviyelerinin kalp hastalığı için risk faktörü olan yüksek tansiyon seviyelerini düşürmede etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca başka bir çalışma, magnezyumun yeterli miktarda alımını düşük kalp hastalığı, felç ve yüksek tansiyon riski ile ilişkilendirmiştir.

PMS Semptomlarını İyileştirir

Menstrüel sendrom (PMS) veya adet öncesi sendromu; karın krampları, yorgunluk ve sinir gibi semptomlara sebep olur. Bazı araştırmalar, magnezyum takviyelerinin adet krampları ve migren atakları gibi diğer durumların yanı sıra adet öncesi sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Bunun nedeni, adet döngüsü boyunca genellikle magnezyum seviyelerinde dalgalanma olur. Bu yüzden bu mineral eksikliği bulunan kişilerde PMS semptomları kötüleşir. Takviyeler, menstrüel migren atakları da dahil olmak üzere semptomların şiddetini azaltmada etkilidir.

Kemik Sağlığını İyileştirir

Araştırmalar, genellikle kemik sağlığı için kalsiyumun rolüne odaklansa da magnezyumun da sağlıklı kemik oluşumu için önemli bir rolü vardır. Kemik sağlığını korumak ve kemik kaybına karşı korunmak için oldukça önemlidir. Aslında, vücudunuzdaki magnezyumun %50-60’ı kemiklerinizde bulunur.

Bazı araştırmalar, magnezyumun düşük seviyelerini kemiklerin kırılgan ve zayıf olmasına neden olan daha yüksek osteoporoz riski ile ilişkilendirmiştir.

Daha İyi Bir Uykuyu Destekler

Magnezyum takviyeleri, genellikle uyku problemleri için doğal bir çare olarak kullanılır. Bunun nedeni, magnezyumun gama aminobütirik asit gibi uykuda yer alan birkaç nörotransmitteri düzenlemesidir. Bu yüzden magnezyumun yiyeceklerden veya takviye yoluyla alımını artırmak, belirli uyku sorunlarının tedavisine ve uyku kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olur.

Son Yazılar