Başlık metninizi buraya ekleyin
beslenme tipleri

Beslenme Tipleri Nelerdir?

Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenme oldukça önemlidir. İşe yarayabilecek bir beslenme programı seçmek söz konusu olduğunda çok çeşitli seçeneklere ulaşılabilir. Günümüzde kişisel tercihlere göre çeşitli konseptler üzerine yoğunlaşan beslenme tipleri ortaya çıkmıştır. Bu beslenme türleri; sağlık, pratiklik, inanç ve yeme alışkanlıkları gibi birçok faktörden etkilenerek tercih edilmektedir.

Bu beslenme tipleri aşağıdaki gibidir:

Vejetaryen Beslenme

Vejetaryen beslenme; et, balık ve kümes hayvanlarını içermeyen ve ağırlıklı olarak bitkisel kaynaklı besinlerin tüketilmesini içeren bir beslenme tarzıdır. Vejetaryen beslenmenin kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser risklerini azaltmak gibi faydaları bulunur.

İnsanlar vejetaryen bir diyet düşündüklerinde genellikle et, balık ve kümes hayvanlarını içermeyen bir diyet düşünürler. Ancak vejetaryen diyetler içerdikleri ve içermedikleri yiyeceklere göre farklılık gösterir. Vejetaryen beslenme çeşitleri şunlardır:

  • Lakto Vejetaryen Beslenme: Bu beslenme tipi et, balık, yumurta ve kümes hayvanlarını içermez. Ancak süt, peynir, yoğurt ve tereyağı gibi süt ürünleri beslenmeye dahildir.
  • Ovo Vejetaryen Beslenme: Bu beslenme tipi et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerini içermez. Ancak yumurta tüketimine izin verir.
  • Lakto-Ovo Vejetaryen Beslenme: Bu beslenme tipi et, balık, kümes hayvanlarını içermez. Ancak yumurta ve süt ürünlerine izin verir.
  • Semi Vejetaryen Beslenme: Bu beslenme tipinde kırmızı et tüketilmez. Ancak sınırlı miktarda tavuk ve kümes hayvanı tüketilir.

Vegan Beslenme

Vegan beslenme; et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerinin yanı sıra diğer hayvansal gıdaların tüketimini de ortadan kaldıran bir beslenme programıdır. Ayrıca peynir mayası, kolajen ve diğer hayvansal proteinler de kısıtlanır.

Pesketaryen Beslenme

Pesketaryen beslenme; et ve kümes hayvanlarının tüketimine izin vermeyen ancak balık tüketimini içeren beslenme programıdır. Vejetaryen bir diyet tüm hayvan etlerinden kaçındığı için peskateryen diyet vejetaryen olarak kabul edilmez.

Paleo Beslenme

Paleo beslenme, neredeyse tüm şeker alımını bırakan doğal bir yeme şeklidir. Diyetteki tek şeker kaynağı meyvelerdir. Ancak yalnızca şekerden kaçınmak yeterli değildir. Ayrıca işlenmiş gıdalar ve tahılların da diyetten çıkarılması gerekir. Paleo beslenmede çiğ besinler ön plandadır. Tahılla beslenmediği sürece balık, et ve kümes hayvanları tüketilebilir.

Akdeniz Tipi Beslenme

Akdeniz tipi beslenme, et tüketimini sınırlayan ancak tamamen ortadan kaldırmayan başka bir sebze ağırlıklı beslenme programıdır. Genel olarak bitkisel gıdalar, meyveler, sebzeler, baklagiller ve tahılların tüketimine dayanır. Her öğüne sebze eklemeyi ve tavuk yerine balık tercih etmeyi içerir. Akdeniz tipi beslenmenin kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye ve kilo vermeye yardımcı olmasının yanında depresyona yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır.

Son Yazılar