Başlık metninizi buraya ekleyin
b1 vitamini

B1 Vitamini (Tiamin) Nedir? Faydaları Nelerdir?

B1 vitamini veya tiamin, vücuttaki tüm dokuların düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu temel bir besindir. B kompleksinin tüm vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamindir. Çeşitli hücrelerin büyümesinde ve işlevinde hayati bir rol oynar. Ayrıca vücudun karbonhidratları enerji olarak kullanmasını sağlar. Karaciğerde yalnızca küçük miktarlarda depolanır. Bu nedenle tiamin açısından zengin gıdaların günlük olarak alınması gerekir.

B1 Vitamini Kaynakları

Tiamin, doğal olarak etlerde, balıklarda ve kepekli tahıllarda bulunur. Ayrıca ekmeklere, tahıllara ve bebek mamalarına eklenir. En yaygın kaynakları şunlardır:

 • Kahvaltılık gevrekler
 • Balık
 • Fasulye
 • Mercimek
 • Yoğurt
 • Buğday tohumu
 • Pirinç
 • Şeker pekmezi
 • Kümes hayvanları
 • Biftek
 • Fındık
 • Patates

B1 Vitaminin Faydaları

B1 vitamini veya tiaminin bağışıklığı güçlendirmeden ruh halini iyileştirmeye kadar çok çeşitli sağlık faydalı vardır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Tiamin, stres önleyici etkilere sahip bir vitamindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun stresli koşullara dayanma yeteneğini geliştirir. Ayrıca bağışıklık sisteminin çoğunun bulunduğu sindirim sisteminin duvarları boyunca kas tonusunun korunmasına yardımcı olur.

Depresyonla Savaşmaya Yardımcı Olur

B1 vitamininin eksikliği genellikle düşük ruh haliyle ilişkilidir. Antidepresanla birlikte B1 vitamin takviyesi almak depresyona iyi gelir. Ayrıca ruh halinizi dengelerken semptomları daha hızlı hafifletmeye yardımcı olur.

Şeker Hastalığına İyi Gelir

Eğer diyabetiniz varsa, daha fazla tiamin almayı düşünmelisiniz. Çalışmalar, B1 vitamininin 6 hafta boyunca alımının yüksek kan şekeri ve insülin düzeylerini üzerinde dengeleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca diyabetli kişilerde yüksek tansiyonu ve kalp komplikasyonlarını azaltmaya da yardımcı olur.

Sepsis Etkilerini Azaltır

Sepsis, vücudunuzun bir enfeksiyona karşı verdiği tepkinin neden olduğu durumdur. B1 vitamin düzeyleriniz düşükse sepsis ölümcül olabilir. Ancak C vitamini ile birlikte tiamin alımı sepsisin etkilerini azaltır. Ayrıca genellikle enfeksiyondan kaynaklanan böbrek yetmezliği riskini de azaltıcı etkiye sahiptir.

Enerji Üretimini Artırır

Şeker, B1 vitamini ile karıştığında vücudunuzun kullanması için enerji haline dönüşür. B1, diğer enzimleri desteklerken bu işlemin daha hızlı yapılmasına yardımcı olur.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Asetilkolin, vücudunuzun sinirleri ve kasları arasında mesajlar iletmesine yardımcı olan bir nörotransmiterdir. Tiamin, bu kimyasal nörotransmitterin üretiminde büyük bir role sahiptir. Sinir ve kaslar arasındaki bu iletişim olmazsa kalbiniz olması gerektiği gibi çalışmaz. 

Hafızayı Geliştirir

B1 vitamininin yeterli miktarda alımı, konsantrasyonu ve hafıza geliştirmeye yardımcı olur. Ayrıca beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkisi vardır. Bu nedenle sıklıkla “moral vitamini” olarak da adlandırılır.

Son Yazılar