Başlık metninizi buraya ekleyin
zihinsel

Zihinsel Sağlığı Destekleyen Gıdalar Nelerdir?

Sağlıklı bir zihne sahip olmak, uzun ve kaliteli bir yaşam sürmenin anahtarıdır. Zihin sağlığını ve işlevini korumak için ise beslenme düzenine ve tükettiğiniz gıdalara dikkat etmek önemlidir. Düzenli olarak zihinsel sağlığı destekleyen gıdalar tüketmek, ruh halinizi desteklemenin yanı sıra gelecekte karşılaşabileceğiniz hastalıkları önlemeye de yardımcı olabilir.

Zihinsel Sağlığı Destekleyen Gıdalar

Aşağıdaki gıdaları diyetinize dahil ederek beyin fonksiyonlarınızı iyileştirebilir ve potansiyel olarak bilişsel hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz. 

Somon

Balıklar, sağlıklı seçimler olsa da bu listenin başında somon yer alır. Somon, depresyon gibi zihinsel bozukların azalmasıyla bağlantılı olan yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içeren yağlı bir balıktır. Omega-3’ler, öğrenmeyi ve hafızayı artırmada da önemli bir rol oynar. Ayrıca somon, daha düşük depresyon oranlarıyla bağlantılı olan yüksek miktarda D vitamini içerir.

Ton balığı, ringa ve uskumru, omega-3 yağ asidi içeriği yüksek olan diğer balık türleridir.

Avokado

Avokado, beyninizi felce karşı korumaya yardımcı olan K vitamini ve folat ile doludur. Hafızanızı ve konsantrasyonunuzu artırmaya yardımcı olur. Ayrıca gelişmiş beyin fonksiyonuyla bağlantılı olan lutein bakımından zengindir.

Ispanak

Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, beyninize iyi miktarda folik asit sağlar. Araştırmalar, folik asidin depresyonu önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin zihinsel bozukluklarla savaşmada önemli bir rolü vardır. Uyku problemleriyle savaşmaya ve yaşlı erişkinlerde bunamayı azaltmaya yardımcı olur.

Yoğurt

Yoğurt, mükemmel bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler, genellikle sindirim sağlığı ile ilişkilendirilse de stres ve kaygıyı azaltmada da önemi bir rol oynar. Ayrıca yoğurt, iyi miktarda potasyum ve magnezyum içerir. Bu besinler, oksijenin beyne ulaşmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, son yıllarda Akdeniz tarzı diyetlerin bir parçası olarak oldukça popülerdir. Alzheimer hastalığı ile bağlantılı olan proteinlerin etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan polifenoller içerir. Ayrıca öğrenme ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olur.

Kuruyemişler

Somon gibi kuruyemişler de depresyonla savaşmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Örneğin kaju, beyne oksijen sağlanmasına yardımcı olan magnezyum içerir.

Badem, beyninizin ruh halinizi yükselten dopamin ve diğer nörotransmitterleri üretmesine yardımcı olan fenilalanin içerir. Bu bileşik, Parkinson hastalığının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Bitter Çikolata

Bitter çikolata, bir tür antioksidan olan flavonoidler açısından zengindir. Dikkati ve hafızayı güçlendirir, ruh halini iyileştirir ve bilişsel gerilemeyle savaşmaya yardımcı olur. Yine de ölçülü olarak tüketmeye dikkat edilmelidir.

Son Yazılar