Başlık metninizi buraya ekleyin
aralikli oruc

Aralıklı Oruç Nedir? Nasıl Uygulanır?

Aralıklı oruç, tekrar düzenli bir şekilde yemek yemeden önce belirli bir süre yemek yemekten tamamen veya kısmen kaçınmayı içeren bir beslenme programıdır. Bu program, hangi yemeklerin yeneceği üzerine değil, hangi saatler arasında yemek yenmesi gerektiğine odaklanır.

Aralıklı oruç tutmanın birçok farklı yöntemi vardır. Oruç yöntemleri, oruç tutulan günlerin sayısına veya oruç saatlerine göre değişiklik gösterir. Yaygın olarak uygulanan oruç yöntemleri, günde 16 saat oruç tutmayı veya haftada iki kez olmak üzere 24 saat oruç tutmayı içerir.

Birçok araştırma, bu tarz bir beslenme programının yağ kaybı, daha iyi bir sağlık ve daha uzun ömür gibi faydalar sunabileceğini göstermektedir. Kilo vermek, sağlığı iyileştirmek veya yaşam tarzını basitleştirmek isteyenler aralıklı orucu tercih edebilir.

Şimdi gelin oruç yöntemlerine yakından bakalım.

Aralıklı Oruç Tutmanın 3 Yolu

Aralıklı orucun birkaç farklı yöntemi vardır. Bunlar genellikle günü veya haftayı yemek ve oruç dönemlerine ayırmayı içerir. Bu dönemlerde ya çok az yersiniz ya da hiç yemezsiniz. Bu yöntemlerden en popüler olanları şunlardır:

16:8 Yöntemi

Leangains diyeti olarak da bilinen 16:8 yöntemi, günde 16 saat oruç tutarak yemek süresini 8 saat ile sınırlamayı içerir. Bu oruç yöntemi 12 saatlik orucu denemiş fakat herhangi bir fayda görmemiş kişiler için faydalı olabilir.

Bu oruçta insanlar genellikle akşam yemeğini saat 8’de bitirir. Ertesi gün kahvaltıyı atlayarak öğlene kadar bir daha yemek yemezler. Örneğin yeme sürenizi 12:00-20:00 saatleri arasında sınırlayıp günün diğer saatlerinde oruç tutabilirsiniz.

Birçok insan 16:8 yöntemini en basit, sürdürülebilir ve en kolay bağlı kalınan yöntem olarak görmektedir. Aynı zamanda en popüler olanıdır.

5:2 Yöntemi

Bu yöntem, haftada 5 gün düzenli olarak yemek yemeyi içerir. Ancak diğer iki gün kendinizi 500-600 kalorilik bir öğün ile sınırlandırırsınız. Oruç tutulan günler arasında en az 1 oruçsuz gün olması gerekir. Genellikle bu oruç yöntemini uygulayanlar pazartesi ve perşembe günlerini oruç günleri olarak planlar.

Ye-Dur-Ye Yöntemi

Bu yöntem, bir seferde 24 saat oruç tutmayı içerir. Haftada 1 veya 2 günün tamamı yemek yemeden geçirilir. Genellikle kahvaltıdan kahvaltıya veya öğle yemeğinden öğle yemeğine kadar oruç tutulur. Oruç tutulmayan günlerde normal beslenme düzenine geri dönülmesi gerekir.

Son Yazılar