Başlık metninizi buraya ekleyin
stresi-azaltmak-icin

Stresi Azaltmak İçin 4 Basit Yol

Hepimiz günlük hayatın içinde birçok farklı sebepten dolayı kaçınılmaz olarak stres yaşarız. Kısa vadede stres, sindirim rahatsızlığından panik atağa kadar birçok problemin sebebi olabilir. Uzun vadede ise anksiyete ve depresyon dahil olmak üzere birçok fiziksel ve zihinsel soruna yol açabilir. Bu yüzden stresin olası sonuçlarından kaçınmak için her gün proaktif bir şekilde üstesinde gelmek önemlidir. İyi haber şu ki, eğer stresle mücadele etmeye hazırsanız stresi azaltmak için takip edebileceğiniz birçok farklı yol var.

Bütünsel faaliyetlere katılmaktan doğada vakit geçirmeye, fiziksel olarak aktif olmaktan bitkisel bazlı bir beslenmeye kadar birçok faktör stresi azaltmak için etkili olabilir. Şimdi dilerseniz gelin bu basit ama etkili uygulamalara yakından bakalım.

Yoga, Farkındalık ve Tai Chi

Son yıllarda yoga, farkındalık ve Tai Chi gibi bütünsel aktivitelerin stres düzeyleri üzerindeki etkisi anlamak için birçok çalışma yapılmıştır. Bu konuda yayınlanan bir çalışma, bu aktivitelerin uzun vadede stresi azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir.

Yoga ve Tai Chi gibi aktiviteler yalnızca zihni ve bedeni rahatlamakla kalmaz, aynı zamanda hastalığa ve depresyona sebep olan moleküler reaksiyonları tersine çevirir.

Doğaya Yönelmek

Her gün doğal bir alanda birkaç dakika bile vakit geçirmek stresi azaltabileceği gibi tip-2 diyabet ve kalp-damar hastalıkları gibi uzun vadeli sağlık sorunlarında da etkili olabilir.  Dışarıda vakit geçirmenin sosyalleşmek için daha fazla olanak tanıması dolaylı yoldan stres üzerinde etkili olabilir.

Ayrıca doğal alanlarda bulunan çok çeşitli bakterilere maruz kalmak insan sağlığına fayda sağlayabilir ve iltihapları azaltabilir. Ağaçların sağladığı organik bileşikler sağlığı ve esenliği de artırabilir.

Aktif Bir Yaşam Tarzı Seçmek

Eğer yoga ve meditasyon gibi farkındalık temelli aktivitelerin kendiniz için uygun olmadığını düşünüyorsanız o zaman geleneksel aerobik ve kuvvet antrenmanlarını tercih ederek stresle savaşabilirsiniz.

Orta düzeyde yapılan bir egzersizin bile antrenmandan sonraki zaman diliminde stres ve kaygı ile baş çıkmada yardımcı olabilir. Ayrıca egzersiz sayesinde stres düzeylerini azaltmanın yanında karşılaştığınız duygusal durumları azaltılmış stres ile birlikte daha iyi sürdürebilirsiniz.

Bitki Bazlı Bir Diyet Benimsemek

Zihinsel sağlığınızı artırmanın en etkili yollarından biri yeşil süper gıdalar ve antioksidan içeren bitki bazlı bir diyeti tercih etmektir. Birçok araştırma stresin zayıf bağırsak sağlığı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet ile birlikte bağırsağınızdaki sağlıklı bakteri sayısını artırabilirsiniz.

Buğday Çimi Tozu’nun diyetinize meyve ve sebze eklemenin kolay ve etkili bir yolu olduğunu unutmayın!

Son Yazılar