Başlık metninizi buraya ekleyin
gunluk-olarak-tuketebileceginiz-super-gidalar-

Günlük Olarak Tüketebileceğiniz Süper Gıdalar

Süper gıdalar, son yıllarda popüler hale gelen besin açısından zengin ve sağlık açısından oldukça faydalı olan gıdalardır. Sizin için derlediğimiz günlük olarak tüketebileceğiniz süper gıdalar şunlardır:

Tarçın: Tarçın hem tatlı hem de tuzlu birçok tarifte kullanılabilen ve günlük kullanım için kolayca erişilebilir olan bir baharattır. Tarçının bakterilerin büyümesini önlemeyi sağlamak gibi birçok sağlık faydası vardır. Ayrıca kan şekeri artışlarını kontrol etmek, beyin fonksiyonlarını güçlendirmek ve hatta kalp rahatsızlıklarından korunmak gibi faydaları olabileceği düşünülmektedir. Yüksek miktarda A, C, E, niasin ve betain içeren tarçın günlük beslenmenize dahil etmek için harika bir süper gıdadır.

Ispanak: Diğer yeşillikler hakkında çok şey konuşulsa da ıspanak son derece besleyici bir süper gıdadır ve diğer yeşilliklerin aksine çok çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Ispanağın diğer yeşilliklere göre daha az keskin bir tadı olduğu için yeşillerle arası iyi olmayan kişiler için de lezzetli olabilir. 100 gram ıspanak günlük önerilen demir alımının yaklaşık %25’ini içerir. Ayrıca antioksidan, omega-3 yağ asidi, K ve B6 vitamini bakımından zengin bir kaynaktır. Salata ve smoothilere dahil ederek tüketebilirsiniz. 

Orman Meyveleri: Orman meyveleri harika bir günlük süper gıdadır. Çünkü diğer birçok meyvenin aksine aşırı şeker içermeyen besleyici gıdalardır. Ayrıca antioksidanlar ve C vitamini açısından son derece zengindir. Birçok araştırma orman meyvelerinin kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

Avokado: Vücudumuz A, D, E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere yağda çözünen birçok vitamini emmesi için tekli doymamış yağlara ihtiyaç duyar. Avokado, sağlıklı bir yağ olan 15 gram tekli doymamış içerir. Ayrıca günlük önerilen lif alımının yaklaşık %25 ila %40’ını sağlar. Hücre hasarını önlemede yardımcı olabilecek C ve E vitaminlerine sahiptir. 2013 yılında yayınlanan bir araştırma, düzenli olarak avokado tüketmenin kronik hastalık risklerini azaltabileceğini göstermiştir.

Badem: Avokado gibi badem de yüksek düzeyde sağlıklı doymamış yağ içeren bir süper gıdadır. Ayrıca yüksek düzeyde E vitamini, lif ve magnezyum içerir. Birçok araştırma, badem tüketmenin kanser ve solunum yolu hastalıkları riskini azalttığını göstermiştir. Yürüyüşe çıktığınızda bir avuç bademle kendinizi şımartabilir veya smoothielere ekleyebilirsiniz.

Son Yazılar