Başlık metninizi buraya ekleyin
soğuk algınlığı

Soğuk Algınlığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Soğuk havaların gelişiyle birlikte soğuk algınlığa yakalanma riskimiz daha yüksektir. Soğuk algınlığının en sık görülen belirtileri öksürük, hafif ateş, burun tıkanıklığı ve baş ağrısıdır. Çoğu insan yaklaşık 7 ila 10 gün içerisinde iyileşir. Ancak dikkatli olunmazsa sinüzit ve zatürre gibi daha ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bazı basit alışkanlıklar soğuk havaları çok daha mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Aşağıdakiler soğuk algınlığından korunmanın pratik yöntemleridir.

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

El yıkama alışkanlığı kazanmak, soğuk algınlığından korunmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Soğuk algınlığına neden olan virüsler ellerinizde yaşayabilir. Fark etmeseniz bile herkes gibi ellerinizle yüzünüze çok fazla dokunursunuz. Düzenli olarak el yıkamak hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir. Etkili bir temizlik için ellerinizi en az 20 saniye yıkadığınızdan emin olun.

Uzun Süre Aç Kalmamaya Dikkat Edin

Uzun süre aç kalmak halsizliğe sebep olabildiği gibi bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyebilir. Bu, hastalıklara yakalanma riskini artırır. Bu yüzden yeterli miktarda beslenmeye özen gösterin. Ayrıca mevsimin meyvelerini tüketmek vücut direncinin artırılmasında önemlidir. Özellikle mevsim geçişlerinde meyve ve sebzelerin porsiyonlarını artırmak ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar.

Bol Miktarda Vitamin Alın

Özellikle C vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. Portakal, greyfurt, nar, taze salata ve turunçgiller gibi C vitamini kaynaklarının yeterli miktarda tüketilmesi hastalıklara karşı güçlü bir koruma sağlar. Ayrıca lahana, maydanoz, ıspanak ve brokoli gibi A, E vitaminleri, selenyum ve çinko bakımından zengin besinleri tüketmek de soğuk algınlığına karşı etkili olabilir.

Ortamınızı Nemlendirin

Düşük nem, burun pasajlarınızın kurumasına sebep olabilir ve hastalıklara sebep olan virüslerin yakalanmasını zorlaştırabilir. Odanızın nem kalitesini artırmak için gün içerisinde kısa bir süreliğine odanızı havalandırabilirsiniz. Ayrıca bir kap suyu kaloriferinizin üzerine koyarak odanızı nemlendirebilirsiniz.

D Vitaminini Unutmayın

Araştırmalar, yeterli miktarda D vitamini almayan kişilerin güneş ışığından daha fazla yararlananlara kıyasla soğuk algılığına yakalanma olasılığının çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yumurta sarısı, mantar, somon ve ton balığı iyi D vitamini kaynaklarından bazılarıdır.

Yeterince Uyuyun

Soğuk algınlığının önlenmesi söz konusu olduğunda uyku kalitesi oldukça önemlidir. Günde 7 saatten daha az uyuyanların diğerlerine kıyasla hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksektir. Birçok araştırma, yeterli miktarda uyumanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini göstermektedir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması soğuk algınlığı dahil olmak üzere birçok hastalıkla mücadele etmeyi kolaylaştırır.

Telefonunuzu Dezenfekte Edin

Hepimiz gün içerisinde telefonumuzu çok sık kullanırız. Telefonumuz evde, iş yerinde veya kafelerde temiz olup olmadığından emin olmadığımız birçok yere temas edebilir. Bu yüzden mikroplardan korunmak için telefonunuzu dezenfekte etmek önemli olabilir.

Son Yazılar