Başlık metninizi buraya ekleyin
bugday-cimi-tozu-vs-suyu

Buğday Çimi Tozu ve Suyu

Buğday çimi, Triticum aestivum bitkisinden yapılan bir besindir. Sağlığa inanılmaz faydaları olan bu besin bir süper gıda olarak kabul edilir. Buğday çimi tozu, buğday çimi suyu, hap ve kapsüller gibi farklı şekillerde beslenmeye dahil edilebilir. Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemiş birçok insan bu bitkinin faydalarından uzun zamandır yararlanmaktadır.

Buğday çimi, çok güçlü besinleri içerdiğinden insan sağlığı için son derece yararlıdır. Ayrıca antioksidan, antibakteriyel ve ödemi azaltma olarak bilinen antienflamatuar özelliklere sahiptir. Kalsiyum, enzim, klorofil, magnezyum, A, C, E, K ve B vitaminleri açısından da oldukça zengindir.

Klorofil, toksik maddelerin uzaklaştırmasına ve sağlıklı karaciğer fonksiyonunun desteklenmesine yardımcı olur. Buğday çimi içerdiği yüksek klorofil sayesinde vücudun temizlenmesine ve enerji seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur. Bununla birlikte buğday çiminin detoks etkileri bağırsakların temizlenmesini de sağlar. Böylece daha az gaz, şişkinlik veya karın rahatsızlığı yaşanmasını destekler. Ayrıca kabızlık, bağırsak sendromu ve diğer sindirim sorunlarının giderilmesine de yardımcı olabilir.

Buğday Çimi Tozu Vs. Buğday Çimi Suyu

Buğday çiminin tüm bu faydalarını öğrendikten sonra buğday çimi tozunu mu yoksa buğday çimi suyunu mu tercih edeceğiniz konusunda kararsız olabilirsiniz. Şunu söyleyebiliriz ki hiçbiri diğerinden daha iyi değildir. Ancak yaşam tarzına ve tüketim tercihine göre insanlar üzerindeki etkileri birbirinden farklı olabilir.

Aslında buğday çiminin birçok farklı formu olsa da genellikle en çok karşılaştırmaya tabi olanlar buğday çimi tozu ve buğday çimi suyudur. Aralarındaki farklara ilişkin tartışma çoğunlukla lifin varlığı ve yokluğu etrafında şekillenir.

Lif, bitkisel gıdalarda bulunan sindirilemeyen gıdalardır. Lifler sindirim sisteminde emilemez ancak kalın bağırsaklardaki faydalı bakteriler tarafından kullanılarak faydalı ögelere dönüştürülür. Sağlıklı bir yaşamın sürdürülebilmesi için beslenmede liflerin yeterli düzeyde olması gerekir.

Bu iki ürünü besin içeri konusunda karşılaştırırsak yalnızca buğday çimi tozlarının daha fazla lif içerdiğini ve buğday çimi suyunda hiç lif olmadığını söyleyebiliriz. Buğday çimi tozu, hem sağlıklı bir bağırsağı desteklemek için gereken çözünmeyen lifi hem de birçok meyvede bulunan çözünür lifi içerir. Ancak buğday çimi suyunun da B ve E vitaminleri bakımından daha zengin olduğunu söylemek gerekir.

Tüm bunlarla birlikte buğday çimi tozu ve suyu arasındaki temel farkı net bir şekilde yaşam tarzının belirlediğini söyleyebiliriz. Tercih edilirken hangisinin daha kolay kullanılabileceği dikkate alınarak karar verilmesi gerekir. Buğday çimi tozunun içecek veya yemeklere dahil edilmesi oldukça kolay ve pratiktir. Buğday çimi suyunun ise (dondurulmuş buz küpleri olduğundan) kullanım aşamasına gelmesi yaklaşık 10 dakika sürecektir.

Sık bir şekilde seyahat ediyorsanız ve bu seyahatler esnasında tüketiminiz sürdürülebilir olsun istiyorsanız bu noktada buğday çimi tozunu tercih edebilirsiniz. Ağzı kapalı olduğu sürece her nerede olursanız olun yanınızda taşıyabilirsiniz.

Buğday çimi suyunun en yüksek faydalarını alabilmek için düzenli bir kullanım gerekir. Eğer düzenli kullanabileceğinizden emin olamıyorsanız buğday çimi tozunu tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Son Yazılar