Başlık metninizi buraya ekleyin
Buğday Çimi

Buğday Çimi ‘nin Kanıtlanmış 5 Faydası

Yemeklerinize dahil ederek ya da meyve suyu olarak birçok farklı şekilde tüketebileceğiniz buğday çimi nin sağlık için birçok faydası olduğunu daha önce duymuş muydunuz?

Buğday çimi, son yıllarda sağlık dünyasında oldukça popüler hale gelmiştir. Karaciğeri detoksifiye etmekten bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar birçok faydası olduğu düşünülmektedir. Bu konuda bahsedilen faydaların çoğu henüz kanıtlanmamış olsa da insan sağlığına azımsanmayacak derecede olumlu etkisi olduğu bir gerçektir.

Bu yazımızda buğday çiminin kanıtlanmış 5 faydasına yakından bakacağız.

Yüksek Besin ve Antioksidan

Buğday çimi A, C ve E vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca demir, magnezyum, kalsiyum ve amino asitler bakımından yüksektir.

İçerdiği C ve E vitaminleri dahil olmak üzere birçok önemli antioksidan sayesinde hücre hasarının önlenmesinde ve serbest radikallerle savaşmada önemli bir rol oynar. Tüm yeşil bitkiler gibi buğday çimi de insan sağlığına faydalı olan klorofilden oluşur.

Yapılan bazı araştırmalar, antioksidanların kalp hastalığı ve kanser gibi belirli rahatsızlıklara karşı korunmada yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kolesterolü Düşürebilir

Kolesterol, hormon yapmak veya safra üretmek için biraz ihtiyaç duyulsa da fazlası kan akışını engelleyebilir ve kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada yüksek kolesterolü olan farelere buğday çimi verilmiş ve kolesterol tedavilerinde kullanılan reçeteli ilaçların etkilerine benzer nitelikte olduğu bulunmuştur. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da buğday çiminin kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Kansere Karşı Etkili Olabilir

Bazı araştırmalar, buğday çiminin içerdiği yüksek antioksidan sayesinde kanser hücrelerini öldürmeye ve kanser gelişimini durdurmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Ayrıca bu konudaki başka çalışmalar buğday çiminin kemoterapinin etkilerini azaltabileceğini göstermiştir.

Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

Son yıllarda kilo kaybını artırmak isteyen birçok insan diyetlerine buğday çimi tozunu dahil etmeye başlamıştır.

Buğday çiminin kilo kaybını artırdığına dair kesin bir kanıt olmasa da lahana, marul ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bulunan tilakoid sayesinde tokluk hissini artırabileceği ve bununla bağlantılı olarak kilo kaybını teşvik edebileceği bulunmuştur.

Kan Şekeri Dengelenmesinde Yardımcı Olabilir

Yüksek kan şekeri baş ağrısı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi çeşitli sorunlara sebep olabilir. Ayrıca görme sorunları ve cilt enfeksiyonları gibi ciddi sorunlara da yol açabilir.

Bu konuda yapılan çalışmalar buğday çiminin kan şekeri seviyelerini kontrol altına almada faydalı olabileceği bulunmuştur. Bir başka çalışmada ise diyabetik farelere 30 gün boyunca buğday çimi özü ile tedavi uygulanmış ve kan şekeri düzeylerini büyük ölçüde azalttığı bulunmuştur.

Son Yazılar