Başlık metninizi buraya ekleyin
beslenme

Bitkisel Bazlı Beslenme Bağışıklık Sistemini Destekleyebilir Mi?

Bitkisel bazlı beslenme (plant-based), son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve birçok insan tarafından tercih edilmeye başlanan bir beslenme biçimidir. Elbette bunun arkasında yatan en büyük sebep insanların daha sağlıklı bir hayat yaşama isteğidir. Bağışıklık sistemi, yediğimiz yiyeceklerden oldukça etkilenir. Bazı gıdalar, bitkisel bazlı gıdalarda bulunan vitamin ve mineraller gibi bağışıklık sistemini destekleyen bileşenleri içerir.

Bitkisel bazlı beslenme; hayvansal besinlerin (et, süt ve yumurta) ve işlenmiş gıdaların tüketimini en aza indirgeyen ve bunların yerine meyveler, sebzeler, tam tahıllar, mantar ve kuru baklagillerin tüketimine daha fazla ağırlık veren bir beslenme biçimidir. Dr. Dean Ornish ve Caldwell B. Esselstyn gibi dünyaca bilinen birçok kardiyolog, bitkisel bazlı beslenmenin kalp rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olduğunu söylemektedir.

Bağışıklık sistemi hayatta kalmak için gerekli olan ve vücudu mikroplara karşı koruyan bir savunma sistemidir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek her zaman kolay olmayabilir. Çünkü onu desteklemek veya yönetmenin tek bir yolu yoktur. Beslenme biçimi ve yaşam tarzı seçimleri arasında bir denge kurmak gerekir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra yeterli uyku, stres yönetimi, susuz kalmamak, egzersiz yapmak gibi birçok olumlu tercih sağlıklı bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir.

Bağışıklık sisteminin yaklaşık %70’i bağırsaktır. Bu sebeple sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu korumak aynı zamanda bağışıklık sistemini de desteklemek anlamına gelir. Bağırsak sağlığını potansiyel olarak destekleyen gıdalar tüketmek bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Meyve, sebze, baklagiller ve tohumlar gibi bitkisel bazlı gıdalar genel sağlığı destekleyecek besinlerdir.

Elbette beslenme biçimi, bağışıklık sisteminin en iyi şekilde çalışması için önemli olsa da bu konuda tek başına yeterli olmayabilir. Beslenmenin yanında bağışıklık sistemini destekleyecek bir yaşam tarzı değişikliği gerekebilir. Yeterli ve iyi bir uyku almak, yoga ve meditasyon gibi etkinliklerle stres yönetimini kontrol altına almak, egzersiz yapmak bağışıklık sistemini destekleyecek faktörlerdir. Sigarayı bırakmak ve tüketilen alkol miktarını azaltmak da bu konuda etkili olacaktır.

Ayrıca bitkisel bazlı beslenme ile bağışıklık sisteminizi desteklerken bazı besin boşluklarını doldurmak için bazı takviyeleri düşünebilirsiniz. Buğday Çimi Tozu, bitkisel bazlı beslenmenize bağışıklık sisteminizi destekleyecek besinler katmanın basit ve lezzetli bir yoludur.

Son Yazılar