Başlık metninizi buraya ekleyin
atalik-tohum

Atalık Tohum Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Atalık tohum; atalarımızın geçmişte kullandığı, genetiği ile oynanmamış ve yıllar önceki haliyle kalmış doğal tohumlardır. Ayrıca ata tohumu, yerli tohum, yerel tohum gibi isimlerle de bilinir.

Atalık tohumlar binlerce yıllık değişen öncesinden kuraklık, sel, salgın hastalık gibi birçok zorlu koşula rağmen günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. DNA’sıyla oynanmadığı ve herhangi bir kimyasal ilaç kullanılmadan günümüze kadar geldikleri için lezzetli ve besin değeri yüksek ürünler verir. Ayrıca kısır veya hibrit olmadıkları için sürekli ve sürdürülebilir tohumlardır. Atalık tohumlarından elde edilen ürünlerin tohumları bir sonraki yıl ekilerek çoğaltılabilir. Böylece yüzlerce yıl sonra bile varlığını koruyarak sonraki kuşaklar kullanabilir.

Atalık Tohum Nasıl Anlaşılır?

Atalık tohumu anlayabilmek için yapılabilecek tek şey, tohumu 3 kez ekip sonrasında kontrol etmektir. Atalık tohumların verdiği ürünler birbirinden farklılık gösterebilir. Aynı zamanda rengi veya boyu da farklı olabileceğinden ürüne bakarak anlaşılması zordur. Bu yüzden atalık tohumunu anlayabilmek için o tohumu 3 kez ekmeniz ve sonrasında verdiği ürünleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer ürünler arasındaki şekil veya tat bakımından herhangi bir bozukluk yoksa ve her ekişten sonra aynı kalitede ürünler veriyorsa elinizdeki tohumun atalık tohum olduğundan emin olabilirsiniz.

Atalık Tohumun Özellikleri Nelerdir?

Atalık tohum, genetiğiyle oynanmadığından DNA dizilimi doğaldır. Bu yüzden doğurgan ve sürdürülebilir tohumlardır. Bu özellikleri ile birlikte yüzyıllar geçse de nesilden nesle aktarılabilirler.

Atalık tohumundan üretilen ürünlerin ortak özelliği yalnızca mevsiminde yetiştirilip tüketilmeleridir. Örneğin atalık tohumundan yetiştirilen bir domatesin kış mevsiminde yenmesi mümkün değildir.

Atalık tohumu ile üretilen bitkiler vitamin ve mineral açısından oldukça zengin kaynaklardır. Ata tohumu olan meyve ve sebzeler yediğinizde lezzeti sayesinde diğerlerinden farkını kolayca anlayabilirsiniz.

Atalık Tohum ve Hibrit Tohum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Atalık tohumların yetişmesi büyük ölçüde hava koşullarının uygun olmasına bağlıdır. Hibrit tohumlar için ise böyle bir zorunluluk yoktur.

Atalık tohumu ürünlerinin yetiştirildiği bölge büyük önem taşır. Üründen verim alınabilmesi için uygun olduğu toprak ve coğrafyada yetiştirilmesi gerekir. Ancak hibrit tohumlar herhangi bir bölgede yetiştirebilir tohumlardır.

Atalık tohumları DNA’sıyla oynanmadığı için sürekli ve sürdürülebilir tohumlardır. Bu yüzden elde edilen ürünlerden bir sonraki yıl için tohum ayrılabilir. Hibrit tohumlar ise tek kullanımlık olduğundan üretici her yıl yeni tohumlara ihtiyaç duyar.

Son Yazılar